Etkileşim fonksiyonunun Fuzzy kümeler üzerine uygulaması
Application of interaction function on Fuzzy sets
  1. Tez No: 937893
  2. Yazar: BÜNYAMİN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Molodtsov tarafından tanıtılan esnek kümeler belirsizlikleri ortadan kaldırmak adına çok önemli olmuş, daha sonraki araştırmalara ışık tutmuştur. Daha sonra Maji ve arkadaşları tarafından tanıtılan bulanık esnek kümeler, nesneler evreninde parametreleri üyelik derecesine göre almıştır. Günlük hayat problemlerinin çözümüyle başa çıkabilmek için çok fazla belirsizliklerle işlemler yapmak gerekmektedir. Bunun ile başa çıkabilmek için belirsizlikleri yani parametreleri değerlendirmek gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı da Molodtsov tarafından tanıtılan esnek kümelere ve Maji & arkadaşları tarafından tanıtılan bulanık esnek kümelere, etkileşim fonksiyonu ile toplam etkileşim fonksiyonunu uygulayarak parametreler arasında değerlendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Soft sets introduced by Molodtsov were very important in eliminating uncertainties and shed light on subsequent research. Fuzzy soft sets, later introduced by Maji and his colleagues, took parameters according to the degree of membership in the universe of objects. In order to cope with the solution of daily life problems, it is necessary to operate with a lot of uncertainty. In order to deal with this, it is necessary to evaluate the uncertainties, that is, the parameters. The aim of this study is to evaluate the parameters by applying the interaction function and the total interaction function to the soft sets introduced by Molodtsov and the fuzzy soft sets introduced by Maji & colleagues.