Normal dağılım varsayımı sağlanmadığı durumda x çizgi kontrol kartı
The x bar control chart under non-normality
- Tez No: 937903
- Danışmanlar: PROF. SEVGİ YURT ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İstatistiksel süreç kontrolü bir ürünün ekonomik ve yararlı olacak tarzda üretilmesini sağlamak amacıyla problemleri belirlemek, verileri toplamak, analiz etmek, yorumlamak ve çözüm yolları önermek üzere istatistiksel prensip ve yöntemlerin üretimin her aşamasında kullanılmasıdır. Grafik metodu süreç kontrollerinde oldukça tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Shewhart ortalama kontrol kartları, rastgele değişkeninin normal dağılıma sahip olduğu varsayımını sağladığı durumlarda uygulanır. Bu çalışmada, normal dağılım varsayımının sağlanamadığı durumlar için, süreç ortalamasını takip etmek için kullanılan alternatif grafikler önerilmiştir. Örneklem dağılımının önemli derecede çarpık olduğu durumda çarpıklık düzeltmesine dayalı kontrol kartlarının çizimi, örneklem dağılımı simetrik ama önemli derecede basık olduğu durumda ise basıklık düzeltmesi yöntemine dayalı kontrol kartlarının çizimi ve medyan kontrol kartları çizimi üzerinde durulmuştur. Gerçek bir sanayi ürününe ait veri seti üzerinde uygulama yapılmıştır. Elde edilen grafiklerin, klasik Shewhart ortalama kontrol kartları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical process control is the use of statistical principles and methods at every stage of production to collect data, analyze and interpret data, identify problems and suggest solutions in order to ensure that a product is produced in an economical and beneficial manner. The graphic method is a highly preferred method in process control. Classic Shewhart mean control charts are based on the assumption that the random variable has a normal distribution. In this study, alternative graphs used to follow the mean of the process are proposed for cases where the assumption of normal distribution cannot be met. In cases where the sample distribution is significantly skewed, drawing of control cards based on skewness correction, and in cases where the sample distribution is symmetrical but significantly skewed, drawing of control cards based on kurtosis correction method and drawing of median control cards are emphasized. An application was made on the data set of a real industrial product. The resulting graphs were compared with the classical Shewhart mean control charts.