Makine öğrenmesi temelli bir mobil uygulamanın fazla kilolu ve obez kadınlarda fiziksel aktivite düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of a machine learning-based mobile application on physical activity levels in overweight and obese women: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 937929
  2. Yazar: EZGİ HASRET KOZAN ÇIKIRIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kadınlarda fiziksel inaktivite, tüm dünyada ve Türkiye'de giderek artış gösteren, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Fiziksel inaktiviteye bağlı olarak gelişen, obezite ve diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar yüksek mortalite ve morbidite düzeyleriyle ilişkilidir. Bu tez çalışması makine öğrenmesi temelli bir mobil uygulamanın fazla kilolu ve obez kadınlarda fiziksel aktivite düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Deneysel çalışmanın örneklem grubunu 35-60 yaş arasında, Beden Kitle İndeksi (BKİ) 25 ve üzeri olan 80 kadın oluşturmuştur. Katılımcılar, makine öğrenmesi temelli mobil uygulamanın sunulduğu müdahale grubuna veya standart fiziksel aktivite önerileri alan kontrol grubuna rastgele atanmıştır. Fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), günlük egzersiz süresi ve günlük adım sayıları kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler 12 haftalık bir süre boyunca izlenmiştir. Fiziksel aktiviteyi etkileyen bilişsel ve sosyal faktörlerle ilgili veriler aylık olarak toplanmıştır. Çalışmada deney grubundaki kadınların girişim sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Physical inactivity in women is a significant public health issue worldwide and in Turkey. Non-communicable diseases associated with physical inactivity, such as obesity and diabetes, are linked to high levels of mortality and morbidity. This thesis study aimed to evaluate the impact of a machine learning-based mobile application on the physical activity levels of overweight and obese women. The experimental study sample consisted of 80 women aged between 35 and 60 years with a Body Mass Index (BMI) of 25 or higher. Participants were randomly assigned to either an intervention group, which was provided with the machine learning-based mobile application, or a control group, which received standard physical activity recommendations. Physical activity levels were assessed using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), daily exercise duration, and daily step counts. Data were monitored over a 12-week period, and cognitive and social factors affecting physical activity were collected on a monthly basis.