Sustainable design considerations for emotional durability and product longevity through product care activities by repair enthusiasts
Tamir meraklılarının ürün bakım faaliyetleri yoluyla duygusal devamlılık ve uzun ömürlülük sağlamaları için sürdürülebilir tasarım ölçütleri
- Tez No: 937928
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Doğrusal ekonomi modelinin imzası olan al-yap-at davranışlarına, hammadde kullanımını ve atık üretimini en aza indirmeyi amaçlayan sürdürülebilir tüketim biçimleri meydan okumaktadır. Bunların arasında en öne çıkan döngüsel ekonomi modeli, üretim ve tüketim döngülerini canlı bir sisteme benzeterek atığın olmadığı yalnızca bir başkası için gıda oluşturulan sistemler önerir. Bu nedenle, tercihen onarım ve bakım faaliyetleri ile ürünlerin değerinin daha uzun süre korumak ve böylece atık oluşturmamak ve yeni bir ürün için hammadde kullanmaktan kaçınmak temel amaçtır. Ürün ömrü ile ilgili literatürün gösterdiği gibi, insanlar bağlı hissettikleri nesneleri korumaya ve onların ömürlerini uzatmaya daha fazla özen gösterir (Mugge vd., 2008). Ürünlerin ömrünü uzatmayı amaçlayan onarım ve bakım gibi ürün bakım davranışları (Ackermann, 2018), kullanıcı-ürün ilişkisini de güçlendiren koruyucu davranışlara örnektir (Hernandez ve diğerleri, 2020). Bu nedenle, bu tasarım araştırması, kullanıcılar ve ürünler arasındaki duygusal bağı güçlendirmek için ürün bakım davranışlarının önemini ve güçlendirilen bağın ürün ömrünü uzatmaktaki etkisini göstermeye çalışmaktadır. İkincil amaç ise, kullanıcı-ürün ilişkisinde tamir hakkı hareketi ve döngüsel ekonominin yansımalarını araştırmaktır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak ve son kullanıcılar için onarımın doğasını anlamak için, onarım girişimlerinin üyesi olan onarım meraklılarıyla on dokuz yarı yapılandırılmış görüşme yapıldı ve bazı girişimler kullanıcı gözlemleri için ziyaret edildi. Araştırmanın hem ilgili literatürden hem de alan çalışmasından edinilen beş önemli sonucu oldu: 1) Ürün bakımı, yaratıcı süreçleri içeren ve beceri odaklı bir pratiktir. 2) Ürün bakım faaliyetleri, kullanıcıların rollerini ve algısını dönüştürür veya değiştirir. 3) Önceden kimliğini gizleyen nesneler, kullanıcıların ürün bakım faaliyetlerini yürütmesiyle müdahaleye açık, parçalarının tanımlanabilir olduğu şeffaf ürünlere dönüşür. 4) Onarım toplulukları, onarım hareketini destekleyen ürün bakım faaliyetlerini öğreten, teşvik eden ve bu konuda insanlara ilham veren önemli aktörlerdir. 5) Ürün bakım faaliyetleri, kullanıcılar ve ürünler arasındaki duygusal bağı oluşturur ve güçlendirir.
Özet (Çeviri)
Take-make-dispose behaviours as the basis of the linear economy model are challenged by the sustainable modes of consumption that aim to minimise the use of raw materials and waste production. The most prominent among these is the circular economy model, which resembles the production and consumption cycles to a living system, and proposes alternative systems where there is no such thing as waste but only food for another within the system (Ellen MacArthur Foundation, 2015). Therefore, the aim is to protect the value of the products for a more extended period, preferably through repair and maintenance activities to avoid creating waste and using raw materials for a new product. As the literature on product longevity shows, people pay more attention to protect and prolong the lifetime of the objects they feel attached to (Mugge et al., 2008). Product care behaviours that aim to extend products' lifetimes, such as repair and maintenance (Ackermann, 2018), are the examples of the protective behaviours that users exhibit, which also strengthens the user-product relationship (Hernandez et al., 2020). Therefore, this design research attempts to show the significance of product care behaviours to strengthen the emotional bond between users and products that serve for product longevity. The secondary aim is to investigate the reflections of the right to repair movement and circular economy in the user-product relationship. To meet the study's objectives, nineteen semi-structured interviews with repair enthusiasts that are the members of repair initiatives are conducted, and some of the initiatives are visited for user observations to understand the nature of repair for end-users. There are five significant conclusions of the research that are informed both from related literature and the field study: 1) Product care is a skill-oriented practice that involves creative processes, 2) Product care activities transform or change the roles and perception of users, 3) Priorly obscure objects transform into identifiable sums of components that are open to intervention while users conduct product care activities, 4) Repair communities are significant actors of teaching, encouraging and inspiring product care activities that support the right to repair movement, 5) Product care activities create and strengthen the emotional bond between users and products.