Farklı yaş grubu yüzücülere yaptırılan kulaç sayma egzersizlerinin yüzme performansı ve kulaç parametrelerine etkisi
The effect of stroke counting exercises applied by different age group swimmers on swimming performance and stroke parameters
- Tez No: 937936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Farklı Yaş Grubu Yüzücülere Yaptırılan Kulaç Sayma Egzersizlerinin Yüzme Performansı Ve Kulaç Parametrelerine Etkisi Amaç: Bu çalışma farklı yaşlardaki yüzücülere, antrenman içerisinde uygulanan kulaç sayma egzersizlerinin yüzme performanslarına etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmaya Kocaeli Mercan spor kulübünde en az 2 yıl antrenman geçmişine sahip 9-11yaş ile 12-14 yaş grubunda olan kız ve erkek toplam 40 gönüllü sporcu yüzücü katılmıştır. Sporcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümleri ile 100 metre serbest stil yüzme ön ve son testleri alınmıştır. Araştırmada 6 hafta boyunca kulaç sayma egzersizleri deney grubuna mikro antrenman programları içerisine dahil edilerek uygulanmış, kontrol grubunda ise yapmış oldukları antrenmanlara devam etmeleri istenmiştir. Katılımcıların ön ve son testlerinden elde edilen yüzme hızları ile toplam kol sayıları alınarak her bir yüzücünün kulaç parametreleri hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 22.0 paket programında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ANOVA ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Stroke Countıng Exercıses Applıed By Dıfferent Age Group Swımmers On Swımmıng Performance And Stroke Parameters Objective: This study aims to determine the effect of stroke counting exercises applied in training to swimmers of different ages on their swimming performance. Method: A total of 40 volunteer swimmers, male and female, aged 9-11 and 12-14, with at least 2 years of training history in Kocaeli Mercan Sports Club, participated in the research. Height and body weight measurements of the athletes, as well as 100 meters freestyle swimming pre and post-tests were taken. In the study, stroke counting exercises were applied to the experimental group by including them in micro-training programs for 6 weeks, and the control group was asked to continue their training. The stroke parameters of each swimmer were calculated by taking the total number of arms and the swimming times obtained from the pre- and post-tests of the participants. Repeated anova measurements were made. The analyzes of the obtained data were made with the analysis of variance in repeated measurements in the SPSS 22.0 package program.