Biyomedikal implant uygulamaları için akıllı malzemelerin üretilmesi
Production of smart materials for biomedical implant applications
- Tez No: 937957
- Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez projesi kapsamında, akıllı malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, metalik şekil bellekli Ni-Ti (nitinol) esaslı, şekil bellekli FeMnSi esaslı ve şekil bellekli FeNiCo esaslı alaşımlar geleneksel toz metalurjisi (peresleme-sinterleme) yöntemi ile üretilmiştir. Ayrıca hesaplamalı malzeme bilimi esaslı çalışmalar çeşitli yazılımlar ve teoriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Genel olarak şekil bellekli alaşımlar, belirli bir deformasyona uğratıldıktan sonra, uygulanan sıcaklık veya gerilmelere (kuvvet) bağlı olarak önceki şeklini hatırlayan ve ilk şekline geri dönebilen malzemelerdir. Tez kapsamında, şekil bellekli Ni-Ti (nitinol) esaslı alaşımların koroner stent uygulamaları için geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca şekil bellekli FeMnSi esaslı ve şekil bellekli FeNiCo esaslı alternatif şekil bellekli alaşımların da biyomedikal implant uygulamaları için üretilmesi amaçlanmıştır. Karakterizasyon kapsamında, toz metalurjisi yöntemi ile üretilen şekil bellekli alaşımların mikroyapısı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Şekil bellekli alaşımların sertlik, mukavemet, elastisite modülü gibi temel mekanik özellikleri belirlenmiştir. Şekil bellekli alaşımların elektrokimyasal korozyon testleri yapay vücut sıvısı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Biyobozunur Fe esaslı alaşımların biyobozunurluk özellikleri statik daldırma testi ile yapay vücut sıvısı içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production and characterization of smart materials was carried out. Inıtially, metalic shape memory Ni-Ti (nitinol) based alloys, shape memory FeMnSi based alloys and shape memory FeNiCo based alloys were produced by traditional powder metallurgy (pres-sinter) method. In additon, computational materials science based studies were carried out by using several softwares and theories. In general, shape memory alloys are materials which after application of a specific plastic deformation can remember and transform to their first shape (geometry) by ysing temperature or stress (force). In this thesis, shape memory Ni-Ti (nitinol) based alloys were produced for coronary stent applications. In addition, shape memory FeMnSi based and shape memory FeNiCo based alternative shape memory alloys were produced for biomedical implant applications. In the characterization section, microstructure and mechanical properties of the powder metallurgy shape memory alloys were investigated. Fundamental mechanical properties such as hardness, strength, elastic modulus of the shape meory alloys were determined. Electrochemical corrosion tests of the shape memory alloys were carried out in simulated body fluid solution. Biodegradation properties of the biodegradable Fe based alloys were investigated by static immersion tests in simulated body fluid solution.