Bazı katkı maddelerinin baklagı̇l ve buğdaygil yem bı̇tkı̇lerı̇ karışım silajının fermantasyon özelliklerine etkileri
Effects of some additives on fermentation characteristics of legum and grain forage crops mixed silage
- Tez No: 937959
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada farklı kuru madde içeriği ve katkı maddelerinin baklagı̇l ve buğdaygil yem bı̇tkı̇lerı̇ karışımı silajın, fermantasyon özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın materyali, baklagil ve buğdaygil yem bitkisi karışımından (%35 Macar fiği %35 yem bezelyesi, %10 tritikale %10 yulaf, %10 kılçıksız buğdaydan) oluşmaktadır. Materyal hasat işleminden sonra laboratuvar ortamına getirilerek yarısı katkı ilavesi yapılarak hemen silolanmıştır. Diğer yarısı ise 3 saat boyunca 30 °C hava sıcaklığı kullanılarak yapay olarak soldurulmuş ve katkı maddesi ilave edilerek silolanmıştır. Silolama öncesi yem materyallerinin bileşimini ve mikrobiyal sayımını değerlendirmek amacıyla, muamele uygulamasından önce her iki kuru madde içeriğinden de taze materyallere ilişkin örnekler alınmıştır. Araştırmada katkı maddeleri 1-Kontrol, 2-Homofermentatif LAB 3- Heterofermentatif LAB 4- Sodyum diasetat (SDA), 5- Reçine 6-Reçine ekstrakt (REK0,25) 7-Reçine ekstrakt (REK0,50). Katkı maddesi ilavesinden sonra silaj örnekleri her muamele grubunda 7'şer tekerrür olmak üzere plastik torbalara vakumlanarak doldurulmuş ve laboratuvar şartlarında 60 gün süre ile fermantasyona bırakılmıştır. Altmışıncı gün açılan silajlara 7 gün süre ile aerobik stabilite testi uygulanmıştır. Taze materyalde ve fermantasyon sonrası açılan silajlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda soldurulmuş silajlara katkı maddesi ilavesi, silajların pH, SÇK ve LAB değerlerini, arttırken maya değerlerinin düşmesine neden olmuş silajların aerobik stabilitesini iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different dry matter contents and additives on the fermentation properties of legume and gramineous forage silage were investigated. The research material consisted of a legume and gramineous forage mixture (35% Hungarian vetch, 35% forage pea, 10% triticale, 10% oat, 10% dehulled wheat). After harvesting, the material was brought to the laboratory and half of it was immediately ensiled with additives. The other half was artificially withered for 3 hours at 30 °C and ensiled with additives. In order to evaluate the composition and microbial count of the feed materials before ensiling, samples of fresh materials from both dry matter contents were taken before the treatment application. Additives in the research were 1-Control, 2-Homofermentative LAB 3- Heterofermentative LAB 4- Sodium diacetate (SDA), 5- Resin 6- Resin extract (REX0,25), 7- Resin extract (REX0,50). After the additive addition, the silage samples were vacuumed into plastic bags, 7 replicates in each treatment group, and left to ferment under laboratory conditions for 60 days. Aerobic stability test was applied to the silages opened on the 60th day for 7 days. Chemical and microbiological analyses were performed on fresh material and silages opened after fermentation. As a result of the research, the additive addition to withered silages increased the pH, WSC and LAB values of the silages, decreased the yeast values and improved the aerobic stability of the silages.