Amatör futbol, voleybol ve tenis sporu yapan sporcularda motor ve duyu sinir iletim hızlarının karşılaştırması
Comparison of motor and sensory nerve conduction velocities in amateur football, volleyball and tennis athletes
- Tez No: 937968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sinir ileti hızı, sporcuların reaksiyon süresi ve koordinasyonu üzerinde belirleyici bir faktördür. Bu çalışma, amatör futbol (FG), voleybol (VG) ve tenis (TG) sporcularında motor ve duysal sinir ileti hızlarını inceleyerek sporun sinir sistemi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, futbol (FG, n=16), voleybol (VG, n=16), tenis (TG, n=16) ve kontrol (KG, n=16) olmak üzere dört grupta 64 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Elektromiyografi (EMG) ile dominant ve non-dominant tarafların ulnar duysal, median motor, tibial motor ve sural duysal sinir ileti hızları ölçülmüştür. İstatistiksel analizler IBM SPSS 29.0 programı ile yapılmış, normallik Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş, parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. p0.05). FG, VG ve TG'nin ulnar duysal sinir ileti hızları KG'den anlamlı derecede yüksektir (p0.05). TG'nin sağ tibial motor sinir ileti hızı VG'den yüksektir (p=0.011). Sural duysal sinir ileti hızları açısından gruplar arasında fark yoktur (p>0.05). Kadınların sol sural duysal sinir ileti hızı erkeklerden yüksektir (p=0.010), ancak diğer sinirlerde cinsiyet farkı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Nerve conduction velocity is a key factor in athletes' reaction time and coordination. This study examines the effects of sports on the nervous system by analyzing motor and sensory nerve conduction velocities in amateur football (FG), volleyball (VG), and tennis (TG) players. Sixty-four participants were divided into four groups: football (FG, n=16), volleyball (VG, n=16), tennis (TG, n=16), and control (CG, n=16). Electromyography (EMG) measured ulnar sensory, median motor, tibial motor, and sural sensory nerve conduction velocities on both dominant and non-dominant sides. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 29.0, with normality assessed by the Shapiro-Wilk test and parametric/non-parametric tests applied (p0.05). FG, VG, and TG had significantly higher ulnar sensory nerve conduction velocities than CG (p0.05). TG's right tibial motor velocity was higher than VG's (p=0.011), and sural sensory velocity showed no group differences (p>0.05). Females had higher left sural sensory velocities than males (p=0.010), but no gender differences in other nerves (p>0.05).