Tasarım ve teknoloji ara kesitinde farklı boyutlarıyla interaktif mekân incelemeleri, bir tasarım metodolojisi önerisi ve deneyimlenmesi
Interactive space examinations with different dimensions at the intersection of design and technology, a design methodology proposal and an experience
  1. Tez No: 937984
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
İnteraktif mekânlar teknolojinin gelişimine paralel olarak sürekli ilerleme kaydeden ve duyusal farkındalık, sürdürülebilirliğe katkı gibi sağladığı faydalarla gittikçe popüler hale gelen disiplinler arası bir çalışma alanıdır. İnteraktif mekânlarda mekâna gömülü teknolojik bileşenler mekân-kullanıcı veya mekân-çevre iletişimini mümkün kılar. Literatürde interaktif mekânların tasarımını sistematize etmeye dair birçok kuramsal ve deneysel öneri mevcuttur. Ancak bu öneriler incelendiğinde interaktif mekânların farklı parametrelerini göz önünde bulunduran, literatürdeki önerileri değerlendirerek yeniden yorumlayan ve tasarımcılar için kılavuz niteliği görecek bir tasarım metodolojisinin eksikliği anlaşılmaktadır. Bu sebeple yapılan araştırmanın amacı interaktif mekânların oluşturulma sürecini tasarımsal ve teknolojik açılardan ele almak ve teori ile pratiği birleştiren bir bilgi altyapısı aracılığıyla sistematize etmektir. İnteraktif mekânları; ulusal ve uluslararası tezler, mekân prototipleri ve bugüne kadar konu hakkında gerçekleştirilen öneriler kapsamında farklı boyutlarıyla ele almaktır. Bahsi geçen veri kümelerinden elde edilen bilgilerle interaktif mekân tasarımına dair kuramsal ve pratik bilgi üzerine temellenen bir tasarım metodolojisi geliştirmektir. İç Mimari bakış açısı ile gerçekleştirilen bu öneriyle İç Mimarlara interaktif mekân tasarımında bir aktör olarak yer almaları için gerekli bilgi altyapısını sağlamak hedeflenmektedir. Araştırma probleminin incelenebilmesi adına kurgulanan yöntemsel yaklaşım karma yapıdadır. Nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi, nicel yöntemlerden tarama ve deneysel araştırmadan faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman ve içerik analizi, prototipleme, deney ve gözlem yaklaşımları kullanılmıştır. Araştırma metodolojisi; araştırmanın kurgulanması, literatür incelemeleri, tasarım metodolojisi geliştirilmesi ve önerinin test edilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Lisansüstü tezlerde YÖK Ulusal Tez Merkezi ve Open Access Theses and Dissertations veri tabanlarından, prototip incelemelerinde Institute for Advanced Architecture of Catalonia veri kümesinden, öneri incelemelerinde ise Web of Science veri tabanından faydalanılmıştır. Üç aşamalı veri toplama sürecinden elde edilen teorik ve pratik bilgilerin ışığında bir tasarım metodolojisi geliştirilmiştir. Tasarım metodolojisinin her bir adımı deneyimlenmiş ve deneyim süreci tez kapsamında belgelenmiştir. Geliştirilen öneri ile olası zaman kayıpları, yetersiz prototip üretimleri, çeşitli hatalar ve teknik problemlerin önüne geçebilmenin mümkün olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Interactive spaces are an interdisciplinary field of study that has made continuous progress in parallel with the development of technology and have become increasingly popular with its benefits such as sensory awareness and contribution to sustainability. In interactive spaces, technological components embedded in space enable space-user or space-environment communication. In the literature, there are many theoretical and experimental proposals to systematize the design of interactive spaces. However, when these proposals are examined, it is understood that there is a lack of a design methodology that considers the different parameters of interactive spaces, evaluates and reinterprets the existing proposals in literature and provides a guide for designers. For this reason, the aim of this research is to address the process of creating interactive spaces from design and technological perspectives and to systematize it through an information infrastructure that combines theory and practice. Interactive spaces are discussed in different dimensions within the scope of national and international theses, space prototypes and suggestions made on the subject so far. To develop a design methodology based on theoretical and practical knowledge on interactive space design with the information obtained from the data sets. With this proposal, which is realized from an Interior Architecture perspective, it aims to provide the necessary information infrastructure for Interior Architects to take part as an actor in interactive space design. The methodological approach designed to analyze the research problem is mixed. Content analysis from qualitative research methods, database scanning and experimental research from quantitative methods were utilized. Document and content analysis, prototyping, experimentation and observation approaches were used as data collection tools. The research methodology includes research design, literature reviews, development of design methodology and testing of the proposal. YÖK National Thesis Centre and Open Access Theses and Dissertations databases were used for graduate theses, Institute for Advanced Architecture of Catalonia dataset was used for prototype reviews, and Web of Science database was used for proposal reviews. A design methodology was developed in the light of the theoretical and practical information obtained from the three-stage data collection process. Each step of the design methodology was experienced, and the experience process was documented in the thesis. With the developed proposal, it is thought that it will be possible to prevent possible time losses, inadequate prototype production, various errors and technical problems.