Şiddete uğrayan ve uğramayan kadınlarda çocukluk çağında örselenme, aile değerlendirmesi ve dini tutum değerlerinin incelenmesi
Investigation of childhood abuse, family evaluation and religious attitude values in women victims of violence and non-violent
  1. Tez No: 937998
  2. Yazar: GÜNEŞ İZGİŞ SÜNEKTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÇELİKAY SÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı şiddete uğrayan ve uğramayan kadınlarda çocukluk çağında örselenme, aile değerlendirmesi ve dini tutum değerlerinin incelenmesidir. Bu araştırma deseni bakımından nicel bir araştırmadır. Araştırma ulaşılmak istenen amaçlar bakımından nedensel karşılaştırma modeliyle tasarlanmıştır. Araştırma evrenini Türkiye'de şiddete uğrayan ve uğramayan kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmamızın örneklemi, şiddete uğramayan 241 kadın ve şiddete uğrayan 201 kadın olmak üzere 442 kişi çalışmaya katılmıştır. Bu araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından literatürden faydalanılarak hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Dini Tutum Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada şiddet gören kadınların fiziksel, duygusal ve cinsel kötüye kullanım puanları, şiddet görmeyenlere göre daha yüksektir. Çalışmada şiddet gören kadınların iletişim puanı şiddet görmeyenlere göre daha düşüktür. Şiddet gören kadınların dini tutumları, şiddet görmeyenlere göre daha yüksektir. Çalışmada şiddet gören kadınların dini tutum puanları ile aile değerlendirme ölçeği ile anlamlı düzeyde bir ilişki görülmüştür. Şiddet gören kadınların 35 yaş ve üstünde olma ve evli olma oranı şiddet görmeyen kadınlardan yüksektir. Şiddet gören kadınların aile ortamını çatışmalı, anne baba tutumlarını otoriter/baskıcı olarak ifade etme ve psikolojik/psikiyatrik destek alma oranı şiddet görmeyenlere göre yüksektir. Klinisyenler şiddete uğramış danışanlarına, huzurlu ailede yetişen bireylerin daha az şiddet görmeleri göz önünde bulunduğundan dolayı aile danışmanlığı önerebilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the values of childhood trauma, family evaluation and religious attitude in women who have been and have not been subjected to violence. This is a quantitative research in terms of research design. The research was designed with the causal comparison model in terms of the aims to be achieved. The population of the research consists of women who have been and have not been subjected to violence in Turkey. The sample of our study, 241 women who were not exposed to violence and 201 women who were subjected to violence, participated in the study. The data of this research were obtained by using the Personal Information Form, Childhood Abuse Scale, Family Assessment Scale and Religious Attitude Scale, which were prepared by the researchers using the literature. In this study, the physical, emotional and sexual abuse scores of women who were exposed to violence were higher than those who were not exposed to violence. In the study, the communication score of the women who were exposed to violence was lower than those who were not exposed to violence. The religious attitudes of women who have been subjected to violence are higher than those who are not exposed to violence. In the study, there was a significant relationship between the religious attitude scores of women who were exposed to violence and the family evaluation scale. The rate of being 35 years of age and older and being married is higher for women who have been subjected to violence than for women who have not been subjected to violence. The rate of expressing the family environment as conflicting, parental attitudes authoritarian/oppressive and receiving psychological/psychiatric support is higher than the women who are not exposed to violence. Clinicians may recommend family counseling to their clients who have experienced violence, since individuals who grow up in peaceful families experience less violence.