What makes life livable? ethnic discrimination as a social determinant of suicidal ideation among university students in the Netherlands
Yaşanabilir bir hayata hangi faktörler katkıda bulunur? Hollanda'daki üniversite öğrencileri arasında intihar düşüncelerinin sosyal belirleyicisi olarak etnik ayrımcılık.
- Tez No: 938014
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RONALD BAHAMONDES-ÁLVAREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Leiden University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bağlam: İntihar oranlarındaki süregelen artışı ele almak için, etnik ayrımcılık deneyimleri de dahil olmak üzere çevresel etkileri ve sosyal belirleyicileri içeren kapsamlı, önleme odaklı bir strateji gereklidir. Metodoloji: Çalışma, ağırlıklı puanlama amaçlı örnekleme kullanarak açıklayıcı sıralama yöntemi ile benimsenmiştir. Veri toplama anketleri ve Serbest İlişkilendirme Anlatı Görüşmesi (FANI) içermiştir. Nicel aşamada (n=186), etnik ayrımcılık (GED) konusunda etnik grupları karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi yapılmış, intihar düşüncesi (SIDAS) ile etnik ayrımcılık (GED) arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman's Rho korelasyonu kullanılmış ve hiyerarşik regresyon analizi GED'nin kişiler arası ihtiyaçlar (INQ) ve SIDAS arasındaki aracı değişken olarak test edilmiştir. Nitel aşamada, ikisi yüksek ve ikisi düşük SIDAS olmak üzere yüksek GED puanlarına sahip dört katılımcı ile görüşülmüş ve ardından tematik analiz yapılmıştır. Bulgular: Orta Doğu ve Kuzey Afrika kökenli katılımcılar en yüksek GED puanlarını sergilemiştir. GED ile SIDAS arasında pozitif bir korelasyon gözlenmiştir. Ayrıca, GED, INQ ve SIDAS arasındaki ilişkiyi yönetmiş ve etkileşim etkisi hesaba katıldıktan sonra INQ'yu anlamsız hale getirmiştir. Etnik ayrımcılığın karamsar bir dünya görüşü, azalmış öz saygı (hem bireysel hem de kolektif) ve iç izolasyon duyguları gibi SIDAS ile bağlantılı sonuçlar tespit edilmiştir. Sosyal destek, ırksal onaylama ve algılanan yardım gibi faktörlerin etnik ayrımcılığın psikolojik etkilerini hafiflettiği bulunmuştur. Sonuç: Hem nicel hem de nitel analizler, etnik ayrımcılığın SIDAS'ın sosyal bir belirleyicisi olduğunu ve Hollanda'daki üniversite öğrencileri için önemli bir risk oluşturduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: In order to tackle the persistent increase in suicide rates, there is a need to adopt a comprehensive, prevention-oriented approach that incorporates environmental factors and social determinants, such as experiences of ethnic discrimination. Methods: This study employed an explanatory sequential mixed methods design, utilizing extreme scores purposeful sampling. Data was collected with questionnaires and FANI. In the quantitative part (n=186), Mann-whitney U was run to compare the ethnic groups for ethnic discrimination (GED), a Spearman's Rho correlation was run for suicidal ideation (SIDAS) and ethnic discrimination (GED) and a hierarchical regression analysis was run to test GED as a moderator for the relation between interpersonal needs (INQ) and SIDAS. In the qualitative part, four participants with high GED of which two with high and two with low SI were interviewed and thematic analysis was conducted. Results: Middle Eastern North African participants had the highest GED scores. A positive correlation was found between GED and SIDAS. GED was found to moderate the relation between INQ and SIDAS, in which INQ became insignificant after the addition of the interaction. Consequences of ethnic Discrimination that relate to SI, like pessimistic change in perception of the world, lower personal and collective self-esteem, and loneliness were identified. Factors such as social support, racial affirmation and perceived help were found to alleviate the psychological consequences of ethnic discrimination. Conclusion: Both quantitative and qualitative measures found ethnic discrimination to be a social determinant of SI that poses a risk for the university students in the Netherlands.