Özel eğitim sınıfında görev yapan branş öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim planı geliştirme, uygulama ve değerlendirmeye yönelik yeterliklerinin belirlenmesi
Determining the qualifications of branch teachers working in special education class for developing, implementing and evaluation of individualized education plan
  1. Tez No: 938027
  2. Yazar: HARUN ÇALIKUŞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE KONUK ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitim sınıfı bulunan okullarda ve özel eğitim uygulama okullarında görev yapan branş öğretmenlerinin (Din kültürü ve ahlak bilgisi, beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik) bireyselleştirilmiş eğitim planı geliştirme, uygulama ve değerlendirmeye yönelik yeterliklerine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte ele alındığı karma yöntemlerden nicel veriler ile nitel verilerin eş zamanlı toplandığı iki bilgi türüne de eşit olarak ağırlık verilen yakınsayan paralel desenli bir araştırmadır. Araştırmanın nicel çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel, bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okullarda ve özel eğitim uygulama okullarında görev yapan din kültürü ve ahlak bilgisi, beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik branşlarından toplam 203 branş öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel çalışma grubu ise yine aynı örneklem içerisinden farklı branşlara göre seçilen 31 branş öğretmenidir. Araştırmada verilerin toplanması için“Demografik Bilgi Formu”,“Öğretmenler İçin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Yeterlik Ölçeği (ÖBEPYÖ)”ve“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nicel veriler istatistik teknikler ile incelenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde uzman görüşleri alınarak yanıtlar temalandırılmış ve bulgular yorumlanıp raporlaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre branş öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim planı yeterliklerinin cinsiyetlerine, branşlarına, çalışma sürelerine göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak branş öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim planı hazırlamaya yada özel eğitime yönelik bir eğitim alma durumlarında öğretmenlerin yeterliklerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Branş öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim planı ile ilgili olarak bireysellik kavramını öne çıkardıkları, iş birliği ve istişare amaçlı aile katılımının olması, öğrencinin ihtiyaç ve ilgileri doğrultusunda planın hazırlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Branş öğretmenleri bireyselleştirilmiş eğitim planı hazırlık öncesi aşamada öğrenci hakkında bilgi ve gözlem yaptığı, hazırlık aşamasında özel eğitim ya da rehber öğretmenden destek aldığı, uygulama aşamasında öğrenci ilgisi kavramının öne çıktığı ve değerlendirme aşamasında ise kazanım ve gözlem kavramlarının ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Branş öğretmenlerinin çoğunlukla hazırlama aşamasında desteğe ihtiyaç duydukları, karşılaştıkları en büyük problemin materyal ve fiziki düzen ile ilgili olduğu, plan hazırlarken var olan performans düzeylerini seviye sınavı ve kazanım testi ile yapıldığı, planda öncelikli amaç seçiminde öğrenci odaklı kavramının ön plana çıkarttıkları, planın detaylı bir plan olması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Başarılı bir bireyselleştirilmiş eğitim planının olması, öğrenciye ilgi, uygun planlama, öğretmen isteği, aile tutumu, öğretmen-veli işbirliği, başarısız bir bireyselleştirilmiş bir eğitim planının öğretmen ilgisizliği, sınıf ortamı, yerleştirme kararlarındaki yanlışlık ve materyal eksikliği olduğu, öğretmenlerin öğrenci seviyesi, teknoloji kullanımı ve kazanımı basitleştirme gibi konularda materyal uyarlamaları yaptığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma bulguları literatür desteği ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of branch teachers working in schools with special education classes and special education application schools (Religious culture and moral knowledge, physical education, visual arts and music) on their competencies for developing, implementing and evaluating an individualized education plan.The research is a converging parallel pattern research in which quantitative data from mixed methods, in which qualitative and quantitative research methods are considered together, and qualitative data are collected simultaneously, with equal emphasis on both types of information.A total of 203 branch teachers from religious culture and moral knowledge, physical education, visual arts and music branches working in public and private, private schools affiliated to the Konya Provincial Directorate of National Education and special education application schools during the 2023-2024 academic year comprise the quantitative working group of the research.The qualitative study group is 31 branch teachers who were selected according to different branches from the same sample. The“Demographic Information Form”, the“Individualized Educational Program Proficiency Scale for Teachers (ÖBEPYÖ)”and the“Semi-structured interview form”were used to collect the data in the research. The quantitative data obtained within the scope of the research were examined with statistical techniques.The qualitative data obtained from the semi-structured interview form were analyzed using content and descriptive analysis. In the analysis of the data, expert opinions were taken, the responses were themed, and the findings were interpreted and reported. According to the results of the research, it has been concluded that there is no significant differentiation in the individualized education plan competencies of branch teachers according to their gender, branch, and working time. However, it has been found that there are significant differences in the competencies of teachers when branch teachers prepare an individualized education plan or receive a special education-oriented education. It has been concluded that branch teachers emphasize the concept of individuality in relation to the individualized education plan, that there should be family participation for cooperation and consultation purposes, and that the plan should be prepared in accordance with the needs and interests of the student. It has been concluded that branch teachers individualized education plan provides information and observations about the student at the pre-preparatory stage, receives support from a special education or guidance counselor at the preparatory stage, the concept of student interest comes to the fore at the implementation stage, and the concepts of acquisition and observation come to the fore at the evaluation stage. It has been concluded that branch teachers mostly need support during the preparation phase, the biggest problem they face is related to materials and physical layout, the performance levels that exist when preparing a plan are performed by a level exam and an achievement test, they put the student-oriented concept at the forefront of choosing a priority goal in the plan, the plan should be a detailed plan. Having a successful individualized education plan, interest in the student, appropriate planning, teacher desire, family attitude, teacher-parent cooperation, a failed individualized education plan is characterized by teacher apathy, classroom environment, inaccuracy in placement decisions and lack of materials, it has been found that teachers make material adaptations on subjects such as student level, technology use and simplification of acquisition. The research findings were discussed with the support of the literature.