Özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilerin bulunduğu kaynaştırma sınıflarında ortaokul matematik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarının incelenmesi
Examining the classroom practices of middle school mathematics teachers in inclusive classes which possesses students of special learning difficulties
- Tez No: 660736
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü tanısı konulmuş kaynaştırma sınıflarında görev yapan matematik öğretmenlerinin öğretim programı, öğretim yöntemi, öğretim grupları, öğretim materyalleri, öğrenme becerileri, ödevler, davranışın geliştirilmesi ve ölçme değerlendirmelerde uygulama ve uyarlamaları nasıl yaptıklarının detaylı olarak incelenmesi ve bu faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenlerinden olan iç içe geçmiş çoklu durum deseni olarak tasarlanmıştır. Araştırma katılımcıları 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan büyükşehirlerden birinin en büyük ilçesinde görev yapan 6. sınıf öğrencilerinin matematik dersine giren ve sınıfında özel öğrenme güçlüğü tanısı konulmuş kaynaştırma öğrencisi bulunan 3 matematik öğretmenidir. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik durum örneklemesi ile belirlenmiş, uzman görüşleri alınarak geliştirilen demografik bilgi formu, görüşme formu ve gözlem formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma analiz yöntemlerinden betimleyici analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre matematik öğretmenlerinin öğretim ile ilgili olarak; öğretim programı, öğretim yöntemi, öğretim materyalleri, öğretim grupları, ödevler, öğrenme becerilerinin geliştirilmesi, davranışın geliştirilmesi ve ilerlemenin izlenmesini kolaylaştırma (değerlendirme) ile ilgili bazı uygulama ve uyarlamalar yaptıkları görülmüştür. Öğretmenlerin daha çok öğretim programı ve değerlendirme çalışmalarında önlem ve düzenlemelere yer verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine in detail how mathematics teachers working in inclusive classrooms diagnosed with special learning disability apply and adapt the curriculum, teaching method, teaching groups, teaching materials, learning skills, homework, developing behavior and assessment and evaluation, and revealing how these activities take place. The research was designed as a nested multiple case pattern, one of the qualitative research methods, which is one of the case study designs. Research participants are 3 math teachers who attend 6th grade students who work in the largest district of one of the metropolitan cities in the Central Anatolia Region in the 2018-2019 academic year and have mainstreaming students diagnosed with special learning difficulties in their class. Participants were determined by typical case sampling, one of the purposeful sampling methods, and data were collected using the demographic information form, interview form and observation form developed by taking expert opinions. The obtained data were analyzed by descriptive analysis, one of the qualitative research analysis methods. According to the research findings, regarding teaching mathematics teachers; It was observed that they made some applications and adaptations related to the curriculum, teaching method, teaching materials, teaching groups, homework, developing learning skills, improving behavior and facilitating the monitoring of progress (evaluation). It has been determined that teachers mostly include precautions and regulations in the curriculum and evaluation studies.