17 Ağustos 1999 Marmara depreminin Sakarya ili ekonomisi üzerindeki etkileri
The Effects of Marmara earthquake lon 17th of August 1999 on the economy of Sakarya province
  1. Tez No: 93803
  2. Yazar: MÜMİN ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışma, 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara Bölgesi 'nde meydana gelen depremin, Sakarya ilinin, sosyal hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yapılan çalışmaları ve bu çalışmalar sırasındaki harcamaların miktarını incelemektedir. Ayrıca bu çalışmada, hayatın sosyo-ekonomik boyutunun, düzenliliğinin ve devamlılığının sağlanması için, sağlıksal, eğitimsel ve asli ihtiyaçların deprem öncesindeki durumları ile depremden dolayı gördükleri zararlarının rakamsal ifadeleri karşılaştırılmaktadır. Mal ve can kayıplarının rakamsal boyutunu, ilin her alandaki ekonomik kaybının miktarını (sanayisinin, ticaret hayatımn daralmasını, alt yapı zararlarını ve tahmini sonuçlarını vb.) ve bütün bunları gidermek için gerekli olan finans yükünün miktarını ortaya çıkarmaktadır. Bu tez faaliyet gösteren il müdürlüklerinin ihtiyaç ve problemlerini deprem raporlarının sonucunda belirleyen, depremde alınması gereken önlemlerin neler olduğunu saptayan ve zaman içinde yerleşim bölgesinin daha sağlıklı ve güvenli ortama taşınması konusunda fikirler sunan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigates the works that have done in order to lower the affects of the earthquake happened on the 17th of the August in 1999 over Adapazarı and how much these works have costed according to official documants. Moreover, this study compares the needs of the health and education, the vital needs that are necessary for the continuity of the life and the dimensions of the life with the damage made by the earthquake using numerical values. It points out how great the loss of property and life is, the economic loss of the town statistically over all fields, (the industry of the town and of the province Sakarya, the decrease in the commercial life, the damages in the infrastructure and its approximate consequences etc.), and the financial need which is necessary to rectify all these. It declares new ideas about which precautions would be taken about the earthquake and moving the regions of settlement to a much safer and healthier place in a time period by defining the needs and the problems of city administration after earthquake reports. XI