Yetişkin bireylerde çevrim içi sosyal sermayenin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinde topluluk hissi ve algılanan sosyal desteğin aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of sense of community and perceived social support in the effect of online social capital on psychological well-being in adults
- Tez No: 938037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, yetişkin bireylerde çevrim içi sosyal sermaye ile topluluk hissi, algılanan sosyal destek ve psikolojik iyi oluş arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Çalışma, sosyal medyayı aktif kullanan 25 yaş ve üzeri 304 yetişkinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Çevrim İçi Sosyal Sermaye Ölçeği, Topluluk Hissi Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışma, iki farklı aşamada test edilen yapısal eşitlik modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. İlk adımda kullanılan ölçüm modeli, modelinin doğrulanmasıyla yapıların geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiştir (GFI, 0.93; CFI, 0.96; RMSEA, 0.076). İkinci aşamada ise öne sürülen hipotezler doğrultusunda yapısal model test edilmiştir. Dolaylı etkilerin anlamlılığı, bootstrap yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapısal eşitlik modelinden elde edilen sonuçlar, yetişkin bireylerde topluluk hissi, algılanan sosyal destek ve psikolojik iyi oluşun çevrim içi sosyal sermayeyi anlamlı ve etkili bir şekilde açıkladığını göstermiştir (GFI, 0.932; CFI, 0.964; RMSEA, 0.076). Alternatif modeller ise bu değişkenlerin çevrim içi sosyal sermaye üzerindeki dolaylı etkilerini destekler nitelikte bulunmuştur. Genel olarak sonuçlar, çevrim içi sosyal sermaye ile topluluk hissi, algılanan sosyal destek ve psikolojik iyi oluş arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğunu ve bireylerin dijital etkileşimlerinin sosyal bağlılıklarını artırarak psikolojik iyilik hallerini desteklediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between online social capital and sense of community, perceived social support, and psychological well-being in adults. A total of 304 adults aged 25 and over, who are active social media users, participated in the study. Data were collected using the Online Social Capital Scale, Sense of Community Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Psychological Well-Being Scale, and a Personal Information Form. The study was conducted within the framework of a structural equation model tested in two stages. In the first stage, the validity and reliability of the constructs were assessed by validating the measurement model (GFI = 0.93; CFI = 0.96; RMSEA = 0.076). In the second stage, the structural model was tested according to the proposed hypotheses, and the significance of indirect effects was evaluated using the bootstrap method. The results from the structural equation model indicated that sense of community, perceived social support, and psychological well-being significantly and effectively explained online social capital (GFI = 0.932; CFI = 0.964; RMSEA = 0.076). Alternative models also supported the indirect effects of these variables on online social capital. Overall, the findings suggest strong positive relationships between online social capital and sense of community, perceived social support, and psychological well-being, indicating that individuals' digital interactions enhance their psychological well-being by fostering social connectedness.