Kariyer memnuniyetinin işgören performansına etkisi: Otel işletmelerine yönelik bir uygulama
The effect of career satisfaction on employee performance: An application for hotel businesses
  1. Tez No: 938036
  2. Yazar: MERYEM GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kariyer, bireylerin yaşamlarını hem ekonomik hem de sosyo-kültürel boyutlarda şekillendiren dinamik bir süreçtir. Bireylerin yaşam doyumu, toplumsal konumlanışı ve mesleki başarıları büyük ölçüde kariyer gelişimleriyle ilişkilidir. Günümüz rekabetçi iş dünyasında başarılı bir kariyer sürdüren bireyler, yalnızca mesleki beceriler açısından değil, aynı zamanda kişisel gelişim, özgüven ve öz farkındalık gibi yönlerden de donanımlıdır. Bu bireyler iş yaşamlarında daha bilinçli kararlar almakta, performanslarını istikrarlı biçimde sürdürmekte ve örgütsel bağlamda daha yüksek düzeyde tatmin yaşamaktadır. Bu bağlamda birey-toplum ve birey-örgüt etkileşimleri, iş yaşamının sürdürülebilirliği açısından stratejik öneme sahiptir. Çalışanların kariyerlerinden duydukları memnuniyet düzeyi, doğrudan işgören performansına yansımakta; bu nedenle, örgütlerin çalışan memnuniyetini önceliklendirmeleri ve bireyleri farklı açılardan desteklemeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, bireylerin kariyer memnuniyet düzeylerinin işgören performansı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Araştırma, Bolu ili merkezinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde görev yapan çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 24 paket programı aracılığıyla analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Career is a dynamic process that shapes individuals' lives in both economic and socio-cultural dimensions. Individuals' life satisfaction, social positioning and professional success are largely related to their career development. Individuals who pursue a successful career in today's competitive business world are equipped not only in terms of professional skills but also in terms of personal development, self-confidence and self-awareness. These individuals make more conscious decisions in their business lives, maintain their performance consistently and experience higher levels of satisfaction in the organizational context. In this context, individual-society and individual-organization interactions have strategic importance in terms of the sustainability of business life. The level of satisfaction that employees feel with their careers is directly reflected in employee performance; therefore, organizations need to prioritize employee satisfaction and support individuals from different perspectives. The aim of this study is to analyze the impact of individuals' career satisfaction levels on employee performance. The research was conducted on employees working in four and five-star hotels operating in the city center of Bolu. Quantitative research method was adopted and a survey form was used as the data collection tool. The data obtained were analyzed and interpreted through SPSS 24 package program.