Siber güvenliğin küresel yönetişiminde bir aktör olarak kolluk kuvvetleri: Türkiye, Fransa ve ABD örnekleri
Law enforcement agencies as an actor in the global governance of cyber ​​security: Cases of Türkiye, France and the USA
  1. Tez No: 938039
  2. Yazar: ŞEYDA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖVGÜ KALKAN KÜÇÜKSOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Siber güvenlik ve yönetişim kavramları uluslararası ilişkilerde yeni sayılabilecek kavramlardır. Geleneksel güvenlik kavramı küreselleşme ile büyük değişikliğe uğramış çevre güvenliği, ekonomik güvenlik, siber güvenlik gibi çeşitli güvenlik alt dalları ortaya çıkmıştır. Devletlerin yanı sıra uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları, çok uluslu şirketler, alanında uzman kişiler gibi yeni aktörler uluslararası güvenlik çevresinde etkili hale gelmişlerdir. Çeşitlenen aktörler ve sorunlara getirilmeye çalışılan yeni diyalog ve çözüm mekanizmalarıyla da küresel yönetişim farklı alanlarda kendini göstermiştir. Uluslararası güvenlik çevresinin önemli bir bileşeni olarak öne çıkan siber güvenlik, asimetrik tehditleri gündeme getirmekte ve bunlarla mücadelede küresel yönetişim çerçevesinde paydaşlık, çok yönlülük, iş birliği ve koordinasyon gibi konular büyük önem arz etmektedir. Siber güvenlik kapsamında ortaya çıkan çok boyutlu konuların ve sorunların çözümünde çeşitli aktörlerin gittikçe önem kazanmaya başladığı ve etkili hale gelen söz konusu aktörler arasında kolluk kuvvetlerinin de yer aldığı görülmektedir. İç güvenliği sağlamakla görevli kolluk kuvvetleri, artan siber tehditlerle mücadele edebilmek, kurumsal siber güvenliklerini sağlamak, gelişen bilgi teknolojilerinde güncel teknolojileri takip edebilmek amaçları doğrultusunda küresel boyutta çalışmalar yapmakta ve iş birliklerine dahil olmaktadırlar. Gelinen nokta itibariyle değerlendirildiğinde, internet erişiminin neredeyse bir zorunluluk halini almış olması ve karşılıklı bağımlılıkları gittikçe güçlendirmesi sebebiyle küresel toplumun, sınır aşan ve karmaşık bir yapı arz eden siber güvenlik tehditleri ile mücadelesinde küresel yönetişim unsurlarının ve artan iş birliklerinin önem arz ettiği aşikardır. Bu çalışmada, siber güvenliğin küresel yönetişimi çerçevesinde kolluk kuvvetlerinin rolünün, Türkiye, Fransa ve ABD örnekleri üzerinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Kopenhag Ekolü' nün çok boyutlu güvenlik anlayışı, çalışmanın teorik yaklaşımı olarak ele alınmıştır ve her üç ülkenin siber güvenlik uygulamalarını analiz etmek için bir temel sunmuştur. Uluslararası ilişkiler literatürünün öne çıkan konuları arasında olan Siber Güvenlik ve Küresel Yönetişim kavramları bu ekol çerçevesinde incelenecek, tarihsel gelişimleri, literatürde artan önemleri çeşitlenen konular bazında ve konunun aktörü olarak kolluk kuvvetleri çerçevesinde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity and governance are relatively new concepts in international relations. The traditional concept of security has undergone significant changes with globalization, leading to the emergence of various security subfields such as environmental security, economic security, and cybersecurity. Alongside states, new actors such as international organizations, non-governmental organizations, multinational corporations, and experts in the field have become influential in the international security environment. With the diversification of actors and the introduction of new dialogue and solution mechanisms, global governance has manifested itself in different areas. Cybersecurity, which stands out as a crucial component of the international security environment, brings asymmetric threats to the agenda. In combating these threats, issues such as partnership, multidimensionality, cooperation, and coordination within the framework of global governance are of great importance. The resolution of the multidimensional issues and challenges arising within the scope of cybersecurity increasingly relies on various actors, among which law enforcement agencies have gained significance. Law enforcement agencies, responsible for maintaining internal security, engage in global efforts and partnerships to combat rising cyber threats, ensure institutional cybersecurity, and stay up to date with emerging information technologies. At this point, considering the growing necessity of internet access and the increasing interdependencies it fosters, it is evident that global governance elements and expanding collaborations are crucial in the global society's fight against transnational and complex cybersecurity threats. This study aims to examine the role of law enforcement agencies in global cybersecurity governance through the cases of Turkey, France, and the United States. The Copenhagen School's multidimensional security approach serves as the theoretical framework of this study, providing a basis for analyzing the cybersecurity practices of the three countries. Cybersecurity and global governance, which have become prominent topics in international relations literature, will be explored within the framework of this school. Their historical development, increasing significance in the literature, and the diversified issues surrounding them will be discussed, particularly in the context of law enforcement agencies as key actors in this domain.