Ebeveyn görüşleri doğrultusunda sıfır-üç yaş arasındaki çocukların teknolojik araçları kullanım durumlarının incelenmesi
Examining the use of tecnological tools by children between the ages of zero and three, based on parental views
- Tez No: 938040
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknoloji günümüzde insan hayatında iletişim amaçlı kullanılmasının dışında, bilgi edinimi ve paylaşımı, fotoğraf ve video çekimi, online görüşmeler, sağlık uygulamaları gibi pek çok alanda yaygın olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir. Ebeveynlerin hayatında yer almasının yanında çocukların da erken yaşlardan itibaren teknolojik araçlarla tanışmalarına neden olmuştur. Bu araçların yararları olabileceği gibi pek çok zararları ve etkileri de bulunmaktadır. Bu bilgilerden yola çıkılarak bu araştırmada, ebeveyn görüşleri doğrultusunda sıfır-üç yaş arası çocukların teknolojik araçları kullanım durumlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, sıfır-üç yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin ne sıklıkta, hangi teknolojik aracı kullandıkları, kendilerinin çocuklarına ne sıklıkta, hangi teknolojik aracı kullanmalarına izin verdikleri ve teknolojik aracı çocuklarına ne amaçla kullandırdıkları; bu ailelerin çocuklarının teknoloji kullanımının demografik değişkenlere (ebeveyn yaşı ve öğrenim durumu gibi) göre değişip değişmediği, ebeveynlerin sosyal medya kullanma ve çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşma durumları incelenmiştir. Araştırmada veriler, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan Google form aracılığıyla, e posta adresi veya sosyal medya hesabı olan 310 ebeveyne gönderilerek, çevrimiçi olarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; ebeveynlerin ve çocukların sosyodemografik özelliklerini ve ebeveynlerin ve çocukların teknolojiye yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek için betimsel analizler yapılmış olup sonrasında ki kare testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ebeveynlerin en sık akıllı telefon kullandıkları ortaya çıkmış, bunu TV, bilgisayar ve tablet kullanımı izlemiştir. Ebeveynlerin teknolojik araçları en çok çocuklara yemek yedirirken eğlence ve eğitim amaçlı ve ebeveyn başka bir işle meşgulken çocuklarına davranış kontrolünü sağlamak için verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveyn görüşleri doğrultusunda, çocukların en çok akıllı telefon kullandıkları, bunu TV ve tabletin izlediği görülmektedir. Çocuklara teknolojik araç verilmediğinde ya da elinden alındığında saldırganlık ve ağlama davranışları ortaya çıktığı görülmüştür. Bunlarla birlikte çalışmaya katılan ebeveynlerin teknoloji kullanım süreleri arttıkça, çocukların da teknoloji kullanım süresinin arttığı, aynı zamanda ebeveynlerin yüzde 62,9'unun sosyal medyada çocuklarının fotoğraflarını paylaştıkları belirlenmiştir. Çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan annelerin hem kendilerinin hem de çocuklarının teknoloji kullanım süresinin arttığı ortaya çıkmış, annelerin teknoloji kullanım süresi ile teknoloji kullanan çocukların televizyonla tanışma zamanı arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda ebeveynlerin çocuklarına olumlu model olmaları için teknolojik araç kullanımlarını sınırlandırmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Technology has become a widely used tool in many areas such as information acquisition and sharing, photography and video shooting, online interviews, and health applications, in addition to being used for communication purposes in human life. In addition to being a part of parents' lives, children have also been introduced to technological devices from an early age. These devices may have benefits, but they also have many harms and effects. Based on this information, this research aims to reveal the use of technological tools by children aged zero to three, in line with parents' views. For this purpose, it was examined how often and which technological tools parents of children between the ages of zero and three use, how often and which technological tools they allow their children to use, and for what purposes they allow their children to use the technological tools; whether the use of technology by children of these families varies according to demographic variables (such as parental age and educational status), and whether parents use social media and share their children's photographs on social media. Data were collected online using a Google form prepared by the researcher using the snowball sampling method, and sent to 310 parents with an e-mail address or social media account. In the analysis of the obtained data, descriptive analyses were conducted to determine the sociodemographic characteristics of parents and children and the attitudes and behaviors of parents and children towards technology, and then the chi-square test was applied. As a result of the research, it was revealed that parents use smartphones most frequently, followed by TV, computer and tablet use. It was concluded that parents give technological devices to their children mostly for entertainment and education purposes while feeding them and to control their children's behavior while the parent is busy with another task. According to parents' opinions, it is seen that children use smartphones most, followed by TV and tablet. It was observed that when technological devices are not given to children or are taken away from them, aggression and crying behaviors occur. In addition, it was determined that as the time the parents participating in the study used technology increased, the time their children used technology also increased, and at the same time, 62.9 percent of the parents shared photos of their children on social media. It has been revealed that mothers who share their children's photos on social media increase the time they and their children use technology, and a significant relationship has been found between the time mothers use technology and the time children who use technology are introduced to television. In line with these results, it can be suggested that parents limit their use of technological devices in order to be a positive role model for their children.