Domates ve marulda derim sonrası bazı uygulamaların depolama ve raf ömrü üzerine etkileri
Effects of some postharvest applications on cold storage and shelf life of tomato and lettuce
- Tez No: 938070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DİLMAÇÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, pembe olum döneminde hasat edilen 'Komutan F1' domates ve 'Presidential' marul çeşidinde, hasat sonrası uygulanan kalsiyum klorür dihidrat (CaCl2.2H2O), hekzanal, portakal kabuğu esansiyel yağı (PKEY) ve üzüm çekirdeği yağı (ÜÇY) uygulamalarının kalite, depo ve raf ömrü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada domates ve marullar, %6 ve %8 CaCl2.2H2O, 2 mM ve 4 mM hekzanal, %2 ve %4 PKEY, %2 ve %4 ÜÇY çözeltilerine daldırılmış, fazla suyu süzdürülen domatesler ve marullar delikli polietilen kasalara konulmuş, domatesler 5°C sıcaklık ve %90–95 oransal nem koşullarında 35 gün depolanmış ve 7 günlük aralıklarla analizler yapılmıştır. Marullar 4°C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında 20 gün depolanmış ve 4 günlük aralıklarla analizler yapılmıştır. Domates ve marul örnekleri her analiz döneminde depodan çıkarılarak 20°C sıcaklık ve %60-65 oransal nem koşullarında 2 günlük depolama sonunda raf ömrü analizleri yapılmıştır. Soğuk depo ve raf ömrü koşullarında her analiz periyodunda ağırlık kaybı (AK), suda çözünür kuru madde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asit (TEA), toplam flavonoid madde miktarı (TFMM), toplam fenolik madde içeriği (TFMİ), toplam antioksidan aktivitesi (TAA), meyve ve yaprak rengi (L*, C* ve h°), çürüme oranı ve dış görünüş; ayrıca domateste meyve sertliği, likopen ve β-karoten içeriği, marulda ise SPAD ve genel kabul edilebilirlik analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, 2 ve 4 mM hekzanal ile %4 ÜÇY uygulamalarının domatesin AK'ını azalttığı, sertlik, renk, duyusal kalite, TEA, SÇKM ve biyokimyasal kaliteyi koruduğu; marulda ise TEA, SÇKM, TFMM, TFMİ, TAA, renk, SPAD, C* ve h°, dış görünüş ve çürüme açısından diğer uygulamalara kıyasla daha olumlu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of postharvest applications of calcium chloride dihydrate (CaCl2.2H2O), hexanal, orange peel essential oil (OPEO), and grape seed oil (GSO) on the quality, storage, and shelf life of 'Komutan F1' tomatoes harvested at the pink ripening stage and 'Presidential' lettuce were investigated. Tomatoes and lettuce were dipped in solutions of 6% and 8% CaCl2.2H2O, 2 mM and 4 mM hexanal, 2% and 4% OPEO, and 2% and 4% GSO. The tomatoes were stored at 5°C with 90–95% relative humidity for 35 days, with analyses conducted at 7-day intervals. The lettuce was stored at 4°C with 90–95% relative humidity for 20 days, with analyses performed every 4 days. At each analysis period, tomato and lettuce samples were removed from storage and kept at 20°C with 60–65% relative humidity for 2 days, after which shelf life analyses were conducted. During cold storage and shelf life conditions, weight loss, TA, TSS, total flavonoid content, total phenolic content, total antioxidant activity, fruit and leaf color parameters (L*, chroma, and hue angle), decay rate, and overall appearance were evaluated. Additionally, fruit firmness, lycopene, and carotene content were analyzed in tomatoes, while SPAD values and overall acceptability were assessed in lettuce. Results showed that 2 mM and 4 mM hexanal and 4% GSO treatments preserved tomato firmness, color, sensory quality, and weight loss, while maintaining TA, TSS, and biochemical quality. In lettuce, these treatments better preserved TA, TSS, flavonoids, phenolics, antioxidant activity, color, SPAD, chroma, hue, decay, and appearance