Marulda yumuşak çürüklük etmeni Erwinia persicina' nın mücadelesinde bazı endofitik Pseudomonas ve bacıllus türlerinin kullanım olanakları
Possibilites of using some endophytic Pseudomonas and bacillus species in the management of Erwinia persicina soft rot in lettuce
- Tez No: 843837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM CANİK OREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında marullarda yumuşak çürüklük etmeni Erwinia persicina'nın mücadelesinde alternatif bir mücadele stratejisi olarak bazı Pseudomonas spp. ile Bacillus spp. 'nin kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu kapsamda sağlıklı marul bitkilerinden endofitik olarak elde edilmiş ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Bitkisel Kaynaklı Bakteriyel Kültür Kolleksiyonu'nda yer alan 23 adet floresan Pseudomonas spp. ile 16 adet Bacillus spp. izolatı kullanılmıştır. Bu izolatlara ek olarak, bitki dokularından endofitik bakteri eldesi için sağlıklı, sırık yapıda, Şencan cinsi domates bitkilerinden izolasyon yapılmıştır. Bu izolasyon sonrası 6 endofitik bakteri daha elde edilmiş ve toplam 43 adet izolatla çalışılmıştır. Endofitik bakteriler in vitro'da patojen E. persicina izolatı Ep_Tr2'e karşı disk diffüzyon metodu ile denenmiş ve engelleyici etkisi saptanan 6 izolat in vivo çalışmalar için ayrılmıştır. In vivo denemeler iklim odasında kontrollü koşullarda, saksı denemesi olarak, steril torf içinde gerçeklerştirilmiştir. Simptom gelişimi üzerine uygulama zamanını değerlendirmek için seçilen endofitik bakteriler sağlıklı marul fidelerine dört farklı zamanda uygulanmıştır. Sağlıklı marul fidelerine patojenin yapay inokulasyonu öncesi 72, 48 ve 24. saatlerde ve patojen ile aynı anda olmak üzere seçilen endofitik bakteriler verilmiştir. Sonuçlar 14 gün sonra hastalık indeksi/şiddeti 0-4 skalası ile tespit edilmiş ve one-way ANOVA ile istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Buna göre B. mojavensis izolatı Bmj1 ile P. putida izolatı L2B'nin patojen bakteriden 24 saat önce yaprak uygulamasının simptom oluşumunu azalttığı saptanmış ve sonuçlar 24 saat önce yapılan uygulamanın istatistik olarak da önemli olduğunu göstermiştir. Kök uygulamasından ise hastalığı engelleme ya da simptom oluşumunu azaltma yönüyle olumlu sonuç alınamamıştır. Elde edilen sonuçlar çok konukçulu bir patojen bakteri olan E. persicina'nın marul konukçusunda alternatif mücadelesine yönelik ilk araştırma bulguları olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was investigated the possibilities of usage of some Pseudomonas spp and Bacillus spp isolates as an alternative management strategy for the causal agent of soft rot in lettuce. In this scope, 23 Pseudomonas spp and 16 Bacillus spp which were obtained from healthy lettuce plants, were selected from the Plant Related Bacterial Culture Collection of Ankara University Faculty of Agriculture Department of Plant Protection.In addition to these 39 isolates, 6 bacterial endophyes were isolated from healty tomato seedlings, variety Şencan. To assess the efficacy of these endophytic bacteria, in vitro testing against the pathogenic E. persicina isolate Ep_Tr2 was conducted using the disk diffusion method. Six bacterial strains were chosen based on the results of the disk diffusion method and were employed in the in vivo experiments. In vivo experiments were conducted in a controlled climate room in sterille pots which consist of sterilized turf. During the in vivo experiments, a suspension of the selected endophytic bacteria at a concentration of 109 CFU/mL was applied to healthy lettuce seedlings using two different methods: either by spreading it onto the leaves or by immersing the roots in it. To assess the application time on symptom development, selected endophytic bacteria were applied in four different times. Healthy lettuce seedlings were applied by the endophytes 72, 48, 24 hours before pathogen inoculation and at the same time with the pathogen. The results were assessed on a scale ranging from 0 to 4, based on the severity of symptom formation observed 14 days later, and were subjected to statistical analysis using one-way ANOVA. The results indicated that when B. mojavensis Bmj1 and P. putida L2B were applied to the leaves of the lettuce seedlings 24 hours before the inoculation of the pathogenic bacterium, there was a significant and statistically noticeable reduction in symptom formation. The results scored the statistical significance of the 24-hour prior application. However, the application of these bacterial strains to the root did not yield positive outcomes in terms of disease prevention or symptom reduction. These findings represent the initial research results in our exploration of an alternative approach to combat the multi-host pathogenic Erwinia persicina in lettuce.