Toplumsal hareketler ve medya: Kazakistan örneği
Social movements and media: The case of Kazakhstan
- Tez No: 938072
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Son yıllarda Kazakistan, Türkistan'da en fazla toplumsal hareketin şekillendiği ülkelerden biri olmuştur. Ancak, bu hareketlerle medya arasındaki ilişkiyi ele alan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu araştırma, bu boşluğu doldurmayı amaçlayarak, toplumsal hareketler ve medya arasındaki etkileşimleri incelemektedir. Çalışmanın amacı, Kazakistan'daki toplumsal hareketlerin medya tarafından nasıl temsil edildiğini belirlemektir. Bu doğrultuda, dört online gazete seçilmiş ve içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi yöntemi ile toplumsal hareketlerin medya tarafından nasıl kurgulandığı, hangi anlatıların ön plana çıkarıldığı ve hangi toplumsal sorunların vurgulandığı araştırılmıştır. Bu çalışma, Kazakistan'daki toplumsal hareketlerin medya aracılığıyla nasıl şekillendiğini ve hangi toplumsal temalar etrafında döndüğünü anlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Kazakhstan has emerged as one of the most dynamic arenas for social movements in Central Asia. However, research on the relationship between these movements and the media remains scarce. This study aims to bridge this gap by examining the interaction between social movements and media representation. The primary objective of this research is to analyze how social movements in Kazakhstan are portrayed in the media. To achieve this, four online newspapers were selected, and a content analysis was conducted. This study explores how social movements are framed by the media, which narratives are emphasized, and which social issues are highlighted. By investigating media representations, this research seeks to understand how social movements in Kazakhstan are shaped through media discourse and the dominant social themes surrounding them.