Okul Öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocuklara uygulanan müzik etkinliklerinin çocukların dinleme becerilerine etkisi
The effect of music activities applied to children aged 60-72 months attending pre-school education on children's listening skills
- Tez No: 938079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ACAY SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma ile okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocuklara uygulanan müzik etkinliklerinin çocukların dinleme becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Bolu ilinde okul öncesi eğitim veren bir anaokuluna devam eden 60-72 aylık çocukların bulunduğu iki sınıf oluşturmaktadır. Müzik etkinliklerinin uygulandığı sınıfta öğrenim gören çocuklar deney grubunu, müzik etkinlikleri haricinde kalan etkinliklerin uygulandığı sınıfta öğrenim gören çocuklar ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmada çocukların dinleme becerilerini ölçmek için Öner Özkan ve Yurtseven (2015) tarafından geliştirilen“Okul öncesi dinleme becerisi değerlendirme ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, müzik etkinlikleri uygulanan deney grubundaki 60-72 aylık çocukların dinleme becerileri ön test-son test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark görülmüştür. Kontrol grubundaki 60-72 aylık çocukların dinleme becerileri ön test-son test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının dinleme becerileri son test puanları arasında ise deney grubu lehine istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the impact of music activities implemented in preschool educational institutions on the listening skills of 60-72 months old children has been examined. The study group consists of two classes of 60-72 months old children attending a preschool institution in Bolu. The children in the class where music activities were implemented formed the experimental group, while those in the class where no music activities were implemented formed the control group. The“Preschool Listening Skills Assessment Scale”developed by Öner Özkan and Yurtseven (2015) was used to measure the children's listening skills. According to the results of the study, a statistically significant difference was observed between the pre-test and post-test scores of 60-72 months old children in the experimental group who participated in the music activities. A statistically significant difference was also observed between the pre-test and post-test scores of 60-72 months old children in the control group. A statistically significant difference in favor of the experimental group was observed between the post-test scores of the experimental and control groups in terms of listening skills.