Netflix dizilerinde farklı etnik ve kültürel kimliklerin temsili
Representation of different ethnic and cultural identities in Netflix series
- Tez No: 938098
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERDEMİR GÖZE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı etnik, kültürel ve dini kimliklerin Netflix dizilerinde nasıl temsil edildiğini, temsillerin etnik, kültürel ve dini çeşitliliklerle, ayrımcılıklarla, stereotiplerle, pozitif ve negatif unsurlarla nasıl ilişkilendirildiğini, ayrıca bu temsillerin diziler arasında bir farklılık oluşturup oluşturmadığını analiz etmektir. Netflix farklı coğrafi ve kültürel ortamlardan gelen aktif izleyici kitlesine hitap ettiğinden, içeriklerde yer alan farklı etnik, kültürel ve dini kimliklerin küresel ölçekte tanınırlığına zemin hazırlamıştır. Geleneksel medyadaki kısıtlı alandaki temsil incelemelerinin üzerine, araştırmanın Netflix içeriklerindeki kimliklerin daha geniş bir çerçevede ve çeşitlilikte temsil alanı bulduğunu ele alması bu çalışmanın önemini arttırmıştır. Bu kapsamda, çalışma genel olarak Netflix içeriklerinin farklı etnik, kültürel ve dini kimliklere dair geniş bir temsil alanı sunduğu varsayımına dayanmaktadır. Araştırma evrenini Netflix, örneklemini de Vis a Vis (İspanya-2015), Truva: Bir Şehrin Düşüşü (Amerika ve İngiltere-2018), The Witcher (Amerika ve Polonya-2019), Gece Yarısı Ayini (Amerika-2021) ve Kulüp (Türkiye-2021) adlı diziler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini oluşturan diziler incelenmiş, bu örneklemden elde edilen verilerin sınıflandırılması için Etnik Kimlik, Kültürel Kimlik, Dini Kimlik, Stereotip Kimlik, Pozitif ve Negatif Kimlik temaları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular, nitel içerik analizi ile yorumlanmıştır. Bulgular sonucunda, çok çeşitli ve farklı etnik kimliklerin temsil alanı bulduğu, genellikle siyahi ve beyaz bireylerin temsillerde yer aldığı, farklı kültürel kimliklere yoğun biçimde yer verildiği, kimliklerin stereotip, stereotip karşıtı, pozitif, negatif, ayrımcı olmak üzere çok çeşitli boyutlarda temsil edildiği ve temsillerin dizilere göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how different ethnic, cultural, and religious identities are represented in Netflix series, examining how these representations relate to themes such as diversity, discrimination, stereotypes, and positive and negative elements. Furthermore, it explores whether these representations vary across series. Netflix, catering to an active audience from diverse geographical and cultural backgrounds, has facilitated global recognition of these identities portrayed in its content. Building upon the limited representation studies in traditional media, this research highlights the broader and more diverse representation of identities on Netflix, emphasizing its significance. This study is based on the assumption that Netflix content provides a wide representation space for various ethnic, cultural, and religious identities. The research universe comprises Netflix, with the sample consisting of the series Vis a Vis (Spain, 2015), Troy: Fall of a City (USA and UK, 2018), The Witcher (USA-Poland, 2019), Midnight Mass (USA, 2021), and Kulüp (Turkey, 2021). These series were analyzed, and themes such as Ethnic Identity, Cultural Identity, Religious Identity, Stereotypical Identity, Positive Identity, and Negative Identity were developed to classify the data obtained from the sample. Findings were interpreted through qualitative content analysis, revealing that a wide variety of ethnic identities are represented, predominantly Black and White individuals. The study also found that diverse cultural identities are intensively depicted and that identities are represented across multiple dimensions, including stereotypical, anti-stereotypical, positive, negative, and discriminatory forms. Additionally, the representations were found to differ across the series.