Görsel sanatlar öğretmen adaylarının geleneksel Türk sanatları kavramına yönelik bilişsel yapılarının belirlenmesi
Determination of cognitive structures of visual arts teacher candidates for the concept of 'traditional Turkish arts
  1. Tez No: 938104
  2. Yazar: GAMZE DÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM DOĞAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, görsel sanatlar öğretmen adaylarının Geleneksel Türk sanatları kavramına yönelik bilişsel yapılarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, öğretmen adaylarının geleneksel Türk sanatları hakkındaki bilgi düzeylerini, algılarını ve kavramsal yaklaşımlarını ortaya koymak için kelime ilişkilendirme testi (KİT) yöntemi kullanılacaktır. Bu yöntem, katılımcıların belirli bir kavrama dair zihinsel şemalarını anlamaya olanak sağlayarak geleneksel Türk sanatlarıyla ilişkilendirdikleri kavramları, değerleri ve tematik unsurları belirlemede etkili bir araç sunmaktadır. Araştırma sonuçları, görsel sanatlar eğitimi kapsamında geleneksel Türk sanatlarına yönelik öğretim yöntemlerinin geliştirilmesine ve öğretmen adaylarının bu alandaki farkındalıklarının artırılmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca, geleneksel Türk sanatları kavramının eğitim bağlamında nasıl algılandığını analiz ederek bu sanat dalının modern eğitim süreçlerine entegrasyonu için öneriler sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the cognitive structures of prospective visual arts teachers towards the concept of traditional Turkish arts. In the study, word association test (WIT) method will be used to reveal the knowledge levels, perceptions and conceptual approaches of pre-service teachers about traditional Turkish arts. This method provides an effective tool in determining the concepts, values and thematic elements that the participants associate with traditional Turkish arts by enabling them to understand their mental schemas about a particular concept. The results of the research will contribute to the development of teaching methods for traditional Turkish arts within the scope of visual arts education and to increase the awareness of prospective teachers in this field. In addition, it is aimed to provide suggestions for the integration of this art branch into modern education processes by analysing how the concept of traditional Turkish arts is perceived in the context of education.