Kaşgar Hanlığı ile İngiltere'nin ilişkileri 1868 - 1877
Relations between Kashgar Khanate and England
- Tez No: 938108
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu tez, 1865-1877 yılları arasında Doğu Türkistan'da hüküm süren Kaşgar Devleti ile İngiliz İmparatorluğu arasındaki diplomatik, ticari ve siyasi ilişkileri incelemektedir. Çalışma, İngiliz arşiv belgeleri, dönemin diplomatik yazışmaları ve Doğu Türkistan'a gelen seyyahlar ve Hindistan Britanyası hükümeti tarafından gönderilen resmi elçilerin raporları ışığında, Yakup Beg önderliğindeki Kaşgar Devleti'nin İngiltere ile kurduğu ilişkilerin çok boyutlu bir analizini sunmaktadır. Araştırma, özellikle İngiltere'nin Orta Asya'daki Rus yayılmacılığına karşı Kaşgar Devleti'ni bir tampon bölge olarak görme politikasını ve bu bağlamda geliştirilen diplomatik girişimlerini sebep, sonuç ilişkisi bakımından detaylı bir şekilde incelemektedir ve bu ilişkilerin başlama, gelişme ve bitiş aşamalarına ışık tutmaktadır. 1870 ve 1873'te gerçekleştirilen Forsyth misyonları, ticaret antlaşmaları, konsolosluk ilişkilerinin kurulması, İngiltere'nin Mançuların ikinci Doğu Türkistan istilasına yönelik tutumları, bu ilişkilerdeki Rusya faktörü gibi önemli konular tezin odak noktalarını oluşturmaktadır. Tez aynı zamanda, dönemin karmaşık uluslararası ilişkiler ağı içerisinde Kaşgar Devleti'nin konumunu, İngiliz-Rus rekabeti bağlamında değerlendirmekte ve Çin'in Doğu Türkistan'a yönelik politikalarının bu ilişkilere etkisini irdelemektedir. Çalışma, İngiltere'nin Hindistan sömürge yönetiminin Kaşgar politikasının şekillenmesinde oynadığı rolü ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çabaları da detaylı bir şekilde incelemektedir. Sonuç olarak bu araştırma, 19. yüzyılın ikinci yarısında Türkistan'daki güç dengelerinin değişimini, Kaşgar-İngiltere ilişkileri özelinde analiz ederek, dönemin uluslararası ilişkiler tarihine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Tez, bugüne kadar yeterince incelenmemiş olan bu ilişkileri, geniş bir kaynak yelpazesi kullanarak aydınlatmakta ve bölge tarihine yeni bir perspektif kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the diplomatic, commercial, and political relations between the Kashgar State, which ruled in East Turkestan between 1865-1877, and the British Empire. The study presents a multidimensional analysis of the relations established between the Kashgar State under Yakub Beg's leadership and Britain, in light of British archival documents, diplomatic correspondence of the period, and reports from travelers to East Turkestan and official envoys sent by the British Indian government. The research examines in detail Britain's policy of viewing the Kashgar State as a buffer zone against Russian expansionism in Central Asia and the diplomatic initiatives developed in this context in terms of cause and effect relationships, and sheds light on the beginning, development, and conclusion phases of these relations. Important issues such as the Forsyth missions conducted in 1870 and 1873, trade agreements, establishment of consular relations, Britain's attitudes towards the Manchus' second East Turkestan invasion, and the Russian factor in these relations constitute the focal points of the thesis. The thesis also evaluates the position of the Kashgar State within the complex network of international relations of the period in the context of Anglo-Russian rivalry and examines the impact of China's policies towards East Turkestan on these relations. The study also thoroughly examines the role played by Britain's Indian colonial administration in shaping Kashgar policy and efforts to develop trade relations. In conclusion, this research aims to contribute to the international relations history of the period by analyzing the changing power dynamics in Central Asia during the second half of the 19th century, specifically focusing on Kashgar-British relations. The thesis illuminates these previously understudied relations using a wide range of sources and brings a new perspective to the region's history.