Suriyeli göçmen kadınların doğum adetleri: Gaziantep ili örneği
Birth customs of Syrian immigrant women: The example of Gaziantep province
- Tez No: 938118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Türk Dili ve Edebiyatı, 12345, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Göç, insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Türkiye tarihinde önemli bir yeri olan göç olgusu, çeşitli dönemlerde etkisini yoğun olarak hissettirmiştir. Bu göç hareketlerinden biri olarak özellikle 2011 yılında yaşanan Suriye Savaşı, Türkiye'ye yönelik önemli kitlesel göç hareketlerinden biri olmuştur. Milyonlarca Suriyeli sığınmacının Türkiye'ye gelişiyle birlikte, sosyal uyum, istihdam, toplumsal kabul, yerel halkla birlikte yaşama kültürü, örf ve âdetlerin benzeşmesi veya çatışması gibi pek çok konu gündeme gelmiştir. Göç eden bireyler, gittikleri coğrafyada yeni bir yaşam kurarken, kendi kültürel kimliklerini ve geleneksel pratiklerini de beraberinde taşırlar. Bu bağlamda, toplumları bir arada tutan ve kuşaktan kuşağa aktarılan halk kültürü ögeleri, göç eden bireylerin kimliklerini koruma ve yeni topluma uyum sağlama sürecinde önemli rol oynamaktadır. Halk kültürünün en önemli alanlarından biri olan geçiş dönemleri –doğum, evlenme ve ölüm gibi insan yaşamındaki dönüm noktaları– bu tür toplumsal ve kültürel etkileşimlerin en belirgin biçimde gözlemlendiği alanlardır. Bu geçiş dönemleri etrafında şekillenen gelenek, görenek, ritüel ve inanışlar, hem bireyin hayatındaki önemli anlara anlam kazandırmakta hem de topluluk aidiyetini pekiştirmektedir. Bu çalışma, Suriye'den Gaziantep'e göç eden kadınların doğumla ilgili geleneksel âdet ve pratiklerini konu alan nitel bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, göç kavramı kuramsal bir çerçevede ele alınarak; göç teorileri, göçün kültürel boyutları, Suriye İç Savaşı'nın Türkiye'ye etkileri ve bu bağlamda Gaziantep'e yönelik göç süreci irdelenmiştir. Bulgular bölümünde ise, saha araştırması kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bulguların analizi ve yorumlamasına yer verilmiştir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş; veriler, yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak toplanmıştır. Görüşmeler, Gaziantep ilinde ikamet eden ve araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 40 Suriyeli kadın ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, nitel araştırma çerçevesinde içerik analizi yöntemiyle, temalar belirlenerek sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, Gaziantep'te yaşayan Suriyeli kadınların, doğuma ilişkin geleneksel âdet ve pratiklerini göç sonrasında da büyük ölçüde sürdürdüklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu uygulamaların Türkiye toplumundaki doğum âdetleriyle bazı yönlerden benzerlikler taşıdığı, bazı yönlerden ise belirgin farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu durum, göçün kültürel süreklilik üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymakta; aynı zamanda kadınların kültürel belleği koruma, kimliğini sürdürme ve kuşaklar arası aktarıma yönelik eğilimlerinin güçlü bir şekilde devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon as old as human history. The phenomenon of migration, which has an important place in Turkish history, has made its impact felt intensely in various periods. One of these migration movements, especially the Syrian War in 2011, has been one of the major mass migration movements towards Turkey. With the arrival of millions of Syrian refugees in Turkey, many issues such as social harmony, employment, social acceptance, the culture of living together with the local people, and the similarity or conflict of customs and traditions have come to the fore. While migrants establish a new life in the geography they go to, they also carry their own cultural identities and traditional practices with them. In this context, the elements of folk culture that hold societies together and are passed down from generation to generation play an important role in the process of preserving the identities of migrants and adapting to the new society. Transitional periods, which are one of the most important areas of folk culture - turning points in human life such as birth, marriage and death - are the areas where such social and cultural interactions are most clearly observed. The traditions, customs, rituals and beliefs that take shape around these transitional periods both give meaning to important moments in an individual's life and reinforce community affiliation. This study is a qualitative research on the traditional customs and practices of women migrating from Syria to Gaziantep regarding childbirth. In the introduction section of the study, the concept of migration is addressed within a theoretical framework; migration theories, cultural dimensions of migration, the effects of the Syrian Civil War on Turkey and the migration process towards Gaziantep in this context are examined. In the findings section, the analysis and interpretation of the findings obtained from the interviews conducted within the scope of the field research are included. The qualitative research approach was adopted as the method in the study; the data were collected using the semi-structured interview technique. The interviews were conducted with a total of 40 Syrian women residing in the province of Gaziantep who participated in the study voluntarily. The obtained data were systematically evaluated by determining themes within the framework of qualitative research using the content analysis method. The findings of the study revealed that Syrian women living in Gaziantep largely continued their traditional customs and practices regarding childbirth after migration. However, it has been observed that these practices have some similarities with birth customs in Turkish society, while they have significant differences in some aspects. This situation clearly reveals the impact of migration on cultural continuity; it also shows that women's tendencies towards preserving cultural memory, maintaining their identity and intergenerational transmission continue strongly.