Enteral tüp ile beslenmeye yönelik bilgi ve uygulamalar
Information and practices on nutrition with enteral tube
  1. Tez No: 733733
  2. Yazar: FERİDE BÜŞRA DEMİRPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde sık uygulanan tedavilerin başında olan enteral beslenmenin sürdürülmesinde hemşirenin önemli rolü vardır. Bu araştırmada yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin enteral tüp ile beslenmeye yönelik bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 15 Mart - 15 Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan iki kamu hastanesinin yoğun bakım ünitesinde görev alan 115 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri ''Yoğun Bakım Hemşirelerinin Enteral Tüp ile Beslenmeye Yönelik Bilgilerinin Belirlenmesi'' anket formu ve ''Enteral Tüp ile Beslenmeye Yönelik Uygulamaların Belirlenmesi'' anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket program kullanılarak frekans, yüzde, minimum ve maksimum değer, ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Hemşirelerin enteral tüp ile ilgili bilgi düzeyleri incelendiğinde, yoğun bakım hemşirelerinin tamamının enteral tüp ile ilgili hizmet içi eğitimlere katıldıkları, hemşirelerin tamamının (n:115) enteral tüp komplikasyonlarını önlemek için hastanın tıbbi durumu uygunsa baş yüksekliğini sağladığı, gastrik tolerasyon kontrolü yaptığı, enteral beslenme tüpünü sabitlediği, enfeksiyonu azaltmak için beslenme torbası ve gavaj enjektörü değişimi yaptığı, enteral tüp yerini belirlenmek için gavaj enjektörü ile enteral tüp içine hava verdiği belirlenirken, %57,9'unun enteral beslenme bilgilerine ulaşmak için kanıta dayalı bir rehber kullandığı, hemşirelerin %100' ünün malnutrisyon göstergesi olarak son 3 aydaki kilo kaybını ve hemşirelerin %63,5'inin serum albümin değerinin
Özet (Çeviri)
Nurses have an important role in maintaining enteral nutrition, which is one of the most common treatments in intensive care units. In this study, it was aimed to determine the knowledge and practices of nurses working in the intensive care unit regarding enteral tube feeding. The population of the study consisted of 115 nurses working in the intensive care unit of two public hospitals in Istanbul between March 15 and May 15, 2021. The research data were obtained by using the questionnaire form“Determination of Intensive Care Nurses Knowledge on Nutrition with Enteral Tube”and“Determination of Applications for Nutrition with Enteral Tube”questionnaire. The obtained data were evaluated with frequency, percentage, minimum and maximum values, mean and standard deviation using SPSS 25.0 statistical package program. When the knowledge levels of the nurses about enteral tube are examined, it is seen that all of the intensive care nurses attended in-service trainings about enteral tube, all of the nurses (n: 115) provided the patient's head height to prevent enteral tube complications, if the patient's medical condition is appropriate, gastric tolerance control, enteral feeding tube. fixed, changing the feeding bag and gavage injector to reduce the infection, injecting air into the enteral tube with the gavage injector to determine the enteral tube location, 57.9% of them used an evidence-based guide to access enteral nutrition information, and 100% of the nurses It was determined that the parameters of weight loss in the last 3 months and serum albumin value