9-18 yaş arasında kız çocuğuna sahip ebeveynlerin HPV aşısına yönelik tutum ve inançları: Karma bir çalışma
Attitudes and beliefs of parents with daughters aged 9-18 regarding the HPV vaccine: A mixed-methods study
- Tez No: 938138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
HPV, cinsel yolla bulaşan ve rahim ağzı kanserine yol açarak kadınları etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma, 9-18 yaş arasında kız çocuğu olan ebeveynlerin HPV aşısına yönelik tutum ve inançlarını değerlendirmek için İstanbul Başakşehir'de bir Aile Sağlığı Merkezi'nde yapılmıştır. Araştırmaya 422 ebeveyn katılmış; veriler anket ve odak grup görüşmeleriyle toplanmıştır. Nicel veriler için istatistiksel analizler (t Testi ve ANOVA), nitel veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacılar tarafından toplanmıştır. Çalışmamızda, katılımcıların %84.4'ü HPV hakkında bilgi sahibi olmadığı, yalnızca %20.9'u HPV aşısının mevcut olduğunu bildiği görülmüştür ve bu oranlar oldukça yetersizdir.
Özet (Çeviri)
HPV is a serious public health issue that is transmitted sexually and affects women by leading to cervical cancer. This study aims to evaluate the attitudes and beliefs of parents with daughters aged 9–18 regarding the HPV vaccine. The research was conducted at a Family Health Center in Başakşehir, Istanbul, with the participation of 422 parents. Data were collected through surveys and focus group discussions. Quantitative data were analyzed using statistical methods (t-Test and ANOVA), while qualitative data were subjected to content analysis. The data collection process was carried out face-to-face by the researchers. The findings revealed that 84.4% of the participants had no knowledge about HPV, and only 20.9% were aware of the HPV vaccine, indicating significantly low awareness levels.