Yetişkin bireylerde sağlık inanç modeline göre ev kazaları ölçeğinin geliştirilmesi
Development of home accidents scale according to the health belief model in adult individuals
- Tez No: 938139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerin ev kazalarına ilişkin Sağlık İnanç Modeli temelli ölçek geliştirmek amacıyla metodolojik türde yapıldı. Araştırma Ocak 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini 18-65 yaş aralığındaki 496 yetişkin oluşturdu. Veri toplamada Sosyodemografik Bilgi Formu ve Yetişkin Bireylerde Sağlık İnanç Modeline Göre Ev Kazaları Taslak Ölçeği kullanıldı. İstatiksel analizi Statistical Package for Social Sciences for Windows 25.0 ve AMOS 21 programı kullanılarak analiz edildi. Ölçeğin kapsam geçerliliği için 12 uzman görüşüne başvuruldu. Ölçeğin madde güvenirliğini test etmek için Cronbach Alpha iç tutarlılık analizi, madde-toplam korelasyonu kullanıldı. Yapı geçerliği ve faktör yapısını test etmek için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre ölçeğin toplam değişkenliğinin %69.94'ünü açıkladığı belirlendi. Buna göre önemseme/ciddiyet alt boyutu toplam değişkenliğin %18.06'sını, algılanan engeller alt boyutu toplam değişkenliğin %11.94'ünü, algılanan yararlar alt boyutu toplam değişkenliğin %10.85'ini, öz yeterlilik alt boyutu toplam değişkenliğin %10.65'ini, algılanan duyarlılık alt boyutu toplam değişkenliğin %10.23'ünü ve sağlık motivasyonu alt boyutu toplam değişkenliğin %8.17'sini açıkladığı belirlendi. Davis yöntemiyle Kapsam Geçerlik Oranı 0.94 bulundu. Tüm bileşenlerin Kapsam Geçerlik Oranı 0.92 ile 0.99 arasında belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically to develop a Health Belief Model- based scale regarding home accidents of adult individuals. The research was conducted between January 2024 and November 2024. The population of the research consisted of 496 adults between the ages of 18-65. Sociodemographic Information Form and a Draft Scale of Home Accidents according to the Health Belief Model in adults were used to collect data. Statistical Analysis was analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 and AMOS 21 Programme. 12 expert opinions were consulted for the content validity of the scale. Alpha Internal consistency analysis and item total correlation were used in order to test reliability of the scale. Explanatory and confirmatory factor analysis was conducted to test consruct validity and factor structure. According to the results of explanatory factor analysis,that the scale clarify the variability of % 69.94 was determined. Accordingly, it was determined that the care/ seriousness sub-dimension %18.06 of total variability, perceived obstacles sub-dimension %11.94 of total variability, perceived benefits sub-dimension %10.85 of total variability, self-afficacy sub-dimension %10.65 of total variability, perceived sensitivity sub-dimension %10.23 of total variability and health motivation sub-dimension %8.17 of total variability explained. The content validity rate of the measurement tool was found as 0.94. The content validity rate of all components was determined between 0.92 and 0.99.