Esnek ambalaj üretiminde değişken veri ve dijital baskı kullanımı
Using variable data and digital printing in flexible packaging production
- Tez No: 938146
- Danışmanlar: DOÇ. ALPER RAİF İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, dijital baskı teknolojileri ve değişken veri kullanımının esnek ambalaj tasarımı sürecindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Kalıpsız üretim, düşük tirajda verimlilik ve kişiselleştirme olanakları sunan dijital sistemlerin, esnek ambalaj sektöründe önemli bir dönüşüm potansiyeline sahip olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle değişken veri teknolojisi ile her bir ambalaj içerik açısından farklılaştırılabilmekte; bu durum, grafik tasarım sürecinde yeni yaklaşım ve çözümler gerektirmektedir. Araştırma süreci, nitel yönteme dayanmakta olup; literatür taraması ve uygulamaya dayalı bir örnek üzerinden analizler yapılmıştır. Uygulama örneğinde, değişken veri ile bütünleştirilen bir grafik tasarım geliştirilmiş; bu tasarım HP Indigo 20000 dijital baskı makinesinin teknik altyapısı doğrultusunda, BOPP esaslı esnek ambalaj malzemesi üzerine basılmıştır. HP SmartStream yazılımı ile veri alanları yönetilmiş ve her bir ambalaj farklı içerikle özelleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, yalnızca belirli bir malzeme türü (BOPP) ve tek bir dijital baskı sistemi teknik olarak değerlendirilmiş; metal, cam gibi farklı yüzeyler ile diğer makine türleri araştırma dışı bırakılmıştır. Araştırma, ikincil verilere dayalı olarak yapılandırılmış; uygulama örneği dışında birincil veri toplama yöntemlerine yer verilmemiştir. Analizler, görsel içerik incelemesi, tasarım değerlendirme rubiği ve uygulama çıktıları üzerinden yapılandırılmıştır. Örneklem, global ölçekte yürütülmüş kampanyalar ve geliştirilen bir uygulama projesi üzerinden amaçlı örneklem olarak belirlenmiştir. Bulgular, dijital baskı ve değişken verinin ambalaj tasarıma görsel, teknik ve üretim boyutlarıyla katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Araştırma, kişiselleştirilmiş üretim biçimlerinin grafik tasarım disiplini içindeki yerini değerlendirmek ve dijital teknolojilerin sunduğu yaratıcı olanakları ortaya koymak açısından katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gelecekte bu teknolojilerin daha geniş kullanım alanı bulmasıyla, esnek ambalaj tasarımı daha işlevsel, estetik ve kullanıcıya özel çözümler sunan bir yapıya dönüşmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the role of digital printing technologies and variable data usage in the flexible packaging design process. Digital systems—offering mold-free production, efficiency in low-volume runs, and personalization capabilities—demonstrate significant transformative potential within the flexible packaging industry. In particular, variable data technology enables each package to be differentiated in terms of content, thereby requiring new approaches and solutions within the graphic design process. A qualitative research methodology was employed, combining a literature review with an application-based case study. In the practical implementation, a graphic design incorporating variable data was developed and printed on BOPP-based flexible packaging material using the technical infrastructure of the HP Indigo 20000 digital press. Data fields were managed via HP SmartStream software, enabling each package to be uniquely customized. The scope of this research is limited to a single material type (BOPP) and one digital printing system; other substrates such as metal or glass, as well as different types of printing equipment, were excluded. The study relies on secondary data sources, with no primary data collection methods used beyond the case application. Analyses were conducted through visual content assessment, a design evaluation rubric, and the examination of practical outputs. The sample was determined through purposeful sampling, including both globally executed campaigns and a developed design project. The findings reveal that digital printing and variable data contribute to packaging design across visual, technical, and production-related aspects. This research aims to assess the role of personalized production practices within the field of graphic design and to highlight the creative opportunities presented by digital technologies. As these technologies are expected to gain broader adoption in the future, flexible packaging design is likely to evolve into a more functional, aesthetic, and user-specific solution space.