Türk dünyasının Zengezur Koridoru'na bakışı: Olası avantajları üzerine bir analiz
The Turkic world's perspective on the Zangezur Corridor: An analysis of its potential advantages
- Tez No: 938151
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türk dünyası, tarih boyunca geniş bir coğrafyaya yayılan, ortak kültürel mirası ve güçlü bağlarıyla dikkat çeken bir medeniyetin temsilcisidir. Günümüzde, bağımsız Türk devletleri arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi, ortak mirasın korunması ve geleceğe taşınması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, Zengezur Koridoru, Türkiye Cumhuriyeti ile Türk devletlerini coğrafi olarak bağlayarak, iş birliği ve dayanışmayı pekiştirecek stratejik bir adım olarak öne çıkmaktadır. Zengezur Koridoru'nun hayata geçirilmesiyle Türkiye, Azerbaycan üzerinden Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile doğrudan kara bağlantısına sahip olacaktır. Bu durum, bölgedeki ekonomik entegrasyonu hızlandıracak, enerji ve ticaret alanlarında yeni fırsatlar yaratacaktır. Ayrıca, koridorun açılması, Türk dünyası içindeki ülkeler arasındaki kültürel bağları derinleştirerek dil, tarih ve sanat gibi alanlarda iş birliğini artıracaktır. Koridor, yalnızca ekonomik bir fayda sağlamakla kalmayıp, bölgesel barış ve istikrarın güçlenmesine de katkıda bulunacaktır. Bu çalışma, Türk dünyasının tarihsel ve coğrafi önemini ele alarak, Zengezur Koridoru'nun Türk devletleri ile Türkiye arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel bağları nasıl güçlendireceğini analiz etmektedir. Zengezur Koridoru, Türk dünyasının birliğini destekleyen ve gelecekte bu birliği daha ileriye taşıyacak önemli bir projedir.
Özet (Çeviri)
The Turkic world represents a civilization that has historically spanned a vast geography, characterized by its shared cultural heritage and strong bonds. Today, strengthening social, economic, and cultural ties among the independent Turkic states is of great importance for preserving their common heritage and carrying it forward into the future. In this context, the Zangezur Corridor stands out as a strategic initiative that will geographically connect the Republic of Türkiye with Turkic states, fostering collaboration and solidarity. With the implementation of the Zangezur Corridor, Türkiye will gain a direct land connection to the Central Asian Turkic Republics via Azerbaijan. This development will accelerate economic integration in the region, creating new opportunities in energy and trade sectors. Additionally, the opening of the corridor will deepen cultural ties among the Turkic countries, enhancing cooperation in areas such as language, history, and arts. The corridor not only promises economic benefits but also contributes to regional peace and stability. This study explores the historical and geographical significance of the Turkic world and analyzes how the Zangezur Corridor will strengthen social, economic, and cultural connections between Türkiye and the Turkic states. The Zangezur Corridor is a vital project that supports the unity of the Turkic world and aims to advance this unity further in the future.