Seyahat etme risklerinin ve kısıtlılıklarının Y ve Z kuşağındaki kadınların yalnız seyahat etme niyetleri üzerindeki etkisi
Traveling risks and constraints of generation Y and Z women alone impact on traveling intentions
- Tez No: 938165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ALTINAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, yalnız seyahat etmenin risk ve kısıtlılıklarının Y ve Z kuşağındaki kadınların seyahat niyetleri üzerindeki etkisini ve yalnız seyahat motivasyonu, kısıtlılıklarla başa çıkma stratejilerini ve algılanan davranışsal kontrolün bu etkide aracı bir rol oynayıp oynamadığını incelemiştir. Bu temel amaç doğrultusunda literatür temelinde 13 araştırma hipotezi test edilmiştir. Araştırmada amaca yönelik örnekleme yöntemi benimsenmiştir. Örneklem dört temel kritere göre seçilmiştir: Türkiye'de yaşıyor olması, kadın olması, Y ve Z kuşağından olması (1981-2006) ve yalnız seyahat etme deneyimi olması ya da niyeti olması. Araştırma verileri, anket tekniği kullanılarak 278 katılımcıdan toplanmış. Ancak örneklem seçim kriterlerini karşılamayan verilerin çıkartılması sonucunda 200 veri analize alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of the risks and constraints of solo travel on the travel intentions of women in Generation Y and Z, and whether solo travel motivation, coping strategies for constraints, and perceived behavioral control play a mediating role in this effect. In line with this main objective, 13 research hypotheses were tested based on the literature. The research adopted a purposive sampling method. The sample was selected based on four main criteria: living in Turkey, being female, belonging to Generation Y or Z (1981-2006), and having experience or intent to travel solo. Data were collected from 278 participants using a survey technique, but after excluding data that did not meet the sample selection criteria, 200 data points were included in the analysis. Quantitative descriptive analysis methods and structural equation modeling (SEM) were applied for data analysis. Data from validated and reliable scales were analyzed using path analysis within the SEM framework proposed for the research. In this path analysis, solo travel risks and constraints were independent variables, while solo travel motivation, perceived behavioral control, and coping skills for constraints were proposed as mediating variables. The dependent variable of the model was solo travel intention, which was measured as a single dimension. Solo travel risks were examined in three categories: sex-based risks, destination-related risks, and socio-psychological risks. Solo travel constraints were also analyzed in two categories: internal constraints and structural constraints. Other variables were modeled as unidimensional, and the model consisted of nine latent variables.