65 yaş üzeri bireylerde tiroid hormon profili ile bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between thyroid hormone profile and cognitive functions in individuals over the age of 65
  1. Tez No: 938180
  2. Yazar: ÇİĞDEM SAV ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran hastaların tiroid hormon profili ile bilişsel fonksiyonları arasındaki ilişkisini ve ilave olarak sosyodemografik özelliklerin bilişsel fonksiyonlara etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak tasarladığımız çalışmamız, 01.02.2025- 01.05.2025 tarihleri arasında aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üzerindeki 112 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yüz yüze Sosyodemografik Bilgi Formu ve Mini Mental Test (MMT) uygulanmıştır. Sonrasında hastane otomasyon sisteminden katılımcıların son 1 ay içerisinde yapılmış tahlillerinden TSH ve T4 değerleri çalışmada kullanılmak üzere alınmıştır. İstatistiksel analiz ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 26.0 kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). MMT sınıflamasına göre (bilişsel bozukluk var/yok) bireylerin Serbest T4 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p=0,012).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the relationship between the thyroid hormone profile and cognitive functions of patients who applied to the Family Medicine Outpatient Clinics of Ümraniye Training and Research Hospital, and additionally, the effect of sociodemographic characteristics on cognitive functions. Materials and Methods: The study we designed as cross-sectional was conducted with 112 participants aged over 65 who applied to the family medicine outpatient clinic between 01.02.2025 and 01.05.2025. The Sociodemographic Data Form and the Mini-Mental State Examination (MMSE) were administered to the participants face-to-face. Subsequently, the participants' TSH and T4 values from tests conducted within the last month were obtained from the hospital automation system to be used in the study. IBM SPSS Statistics 26.0 was used for statistical analysis and calculations. A p-value of 0.05). According to the MMSE classification (presence/absence of cognitive impairment), a statistically significant difference was found between individuals' free T4 levels (p=0.012).