Kronik tonsillit ile tonsil hipertrofisinde MMP-1, MMP-3 ve TIMP-1 doku düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of tissue levels of MMP1, MMP3 and TIMP-1 in chronic tonsillitis and tonsil hypertrophy
- Tez No: 938181
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kulak Burun ve Boğaz, Biochemistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızdaki amacımız, Matriks Metalloproteinaz-1 (MMP-1), Matriks Metalloproteinaz-3 (MMP-3) ve onların inhibisyonunda rol alan Doku Matriks Metalloproteinaz İnhibitörü-1'in (TIMP-1); kronik tonsillit ve tonsil hipertrofisinde doku düzeyleri araştırılarak inflamatuar süreçlerdeki etki mekanizmalarını ortaya koymaktır. Çalışmamızda; kronik tonsillit ve tonsil hipertrofisi mevcut olup tonsillektomi endikasyonu verilmiş pediatrik yaş grubundaki 72 hasta belirlendi. Tüm hastalara tonsillektomi cerrahisi yapıldıktan sonra peroperatif dönemde tonsil dokusundan punch biyopsiler alındı. Numuneler +4'C ye soğutulmuş 0.01 M fosfat tamponlu tuz çözeltisi içinde homojenize ediledi. Sonikasyon ve santrifüj işlemlerini takiben elde edilen süpernatantlarda ELISA protokülüne uygun olarak MMP-1, MMP-3 ve TIMP-1 analizleri yapıldı. İstatistiksel analiz için verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bu çalışmada, kronik tonsillit ve tonsil hipertrofisi tanılı çocuklarda tonsil dokusundaki MMP-1, MMP-3 ve TIMP-1 düzeyleri ile bu belirteçlerin oranları incelenmiştir. Her iki grup arasında doku biyobelirteç düzeyleri ve oranlarında anlamlı fark saptanmamıştır. Aynı şekilde, tonsil hipertrofi derecesi ile bu parametreler arasında da anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Her iki klinik tabloda yaş ile beraber MMP ve TIMP değerleri arasında pozitif yönlü zayıf bir korelasyon olmakla birlikte istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Kız cinsiyet grubunda MMP-1, MMP-3 ve TIMP-1 değerleri medyan değer olarak yüksek izlenmiş olsa da erkek cinsiyet grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızda, kronik tonsillit ve tonsil hipertrofisi tanılı çocuklarda MMP-1, MMP-3 ve TIMP-1 doku düzeyleri ile bu biyobelirteçlerin oranları incelenmiş, gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Bulgular, MMP/TIMP sisteminin çocukluk çağında doku homeostazını koruyan sabit bir denge gösterdiğini ve klinik ayrımda belirleyici olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the tissue levels of Matrix Metalloproteinase-1 (MMP-1), Matrix Metalloproteinase-3 (MMP-3) and Tissue Matrix Metalloproteinase Inhibitor-1 (TIMP-1) which plays a role in their inhibition in chronic tonsillitis and tonsil hypertrophy and to reveal their effect mechanisms in inflammatory processes. In our study; 72 pediatric patients with chronic tonsillitis and tonsil hypertrophy who were given tonsillectomy indication were determined. After tonsillectomy surgery was performed in all patients, punch biopsies were taken from tonsil tissue in the perioperative period. Samples were homogenized in 0.01 M phosphate buffered saline solution cooled to +4'C. Following sonication and centrifugation procedures, MMP-1, MMP-3 and TIMP-1 analyses were performed in the supernatants obtained in accordance with the ELISA protocol. For statistical analysis, mean, standard deviation, minimum and maximum statistical methods were used in the evaluation of data. In this study, MMP-1, MMP-3 and TIMP-1 levels in tonsil tissue and the rates of these markers were examined in children diagnosed with chronic tonsillitis and tonsil hypertrophy. No significant difference was found in tissue biomarker levels and rates between both groups. Similarly, no significant relationship was found between the degree of tonsil hypertrophy and these parameters. Although there was a weak positive correlation between MMP and TIMP values with age in both clinical pictures, no statistically significant difference was found. Although MMP-1, MMP-3 and TIMP-1 values were observed as high as the median value in the female gender group, no statistically significant difference was found compared to the male gender group. In our study, MMP-1, MMP-3 and TIMP-1 tissue levels and the rates of these biomarkers were examined in children diagnosed with chronic tonsillitis and tonsil hypertrophy, and no significant difference was found between the groups. The findings suggest that the MMP/TIMP system shows a stable balance that maintains tissue homeostasis in childhood and is not a determinant in clinical differentiation.