Gastrointestinal endoskopik ve kolonoskopik işlemlerde deksmedetomidin ve propofolün sedatif etkilerinin spektral entropi kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of the sedative effects of dexmedetomidine and propofol using spectral entropy in gastrointestinal endoscopic and colonoscopic procedures
- Tez No: 938212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP SABRİ ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gastrointestinal endoskopik işlemlerde hasta konforunun sağlanması ve işlemin güvenle tamamlanabilmesi için etkin ve güvenli sedasyon sağlanması büyük önem taşımaktadır. Sedasyonun derinliğinin uygun şekilde izlenmesi, olası advers etkilerin önlenmesi ve işlem başarısının artırılması açısından kritik bir unsurdur. Son yıllarda elektroensefalografiye dayalı spektral entropi monitörizasyonu, sedasyonun objektif olarak değerlendirilmesinde dikkat çeken yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, deksmedetomidin ve propofolün farklı uygulama şekillerinin sedatif etkinlikleri; spektral entropi, Modifiye Gözlemci Uyanıklık ve Sedasyon Skalası (mOAA/S), vital parametreler, memnuniyet skorları ve hasta konforu skorları üzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma; deksmedetomidin infüzyonu, propofol infüzyonu ve propofol bolus uygulanan toplam 134 hastayla, prospektif, gözlemsel olarak yürütülmüştür. Sedasyonun derinliği; yanıt entropisi (RE), durum entropisi (SE) ve mOAA/S ile takip edilmiştir. Ek olarak; ortalama arteriyel basınç, nabız, oksijen satürasyonu, endtidal karbondioksit düzeyi, Modifiye Aldrete Skoru, advers olaylar, hasta ve endoskopist memnuniyeti için Likert ölçeği, hasta konforu için Gloucester Konfor skalası verileri kaydedilmiştir. Bulgulara göre propofol infüzyon grubu daha stabil kardiyorespiratuvar parametreler sunmuş, daha hızlı sedasyon başlangıcı ve yüksek memnuniyet oranlarıyla öne çıkmıştır. Propofol bolus uygulaması daha dalgalı sedasyon seviyeleri ve propofol infüzyon grubuna göre daha yüksek dozda propofol miktarları ile öne çıkmıştır. Deksmedetomidin uygulaması ise daha fazla advers olay ve yeterli sedasyon derinliğinin sağlanamaması sebepli daha sık ek sedasyon ihtiyacı ile ilişkilendirilmiştir. Entropi değerleri ile mOAA/S skorları arasında yüksek korelasyon saptanmış, her iki yöntemin de sedasyon derinliğini güvenilir şekilde yansıttığı görülmüştür. Çalışmamızda sonuç olarak, propofol infüzyonunun endoskopik işlemlerde tercih edilebilecek güvenli ve etkin bir sedasyon stratejisi olduğu öne çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında sedatif ajan seçimi hasta profili, işlem süresi ve klinik gereklilikler göz önüne alınarak bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Effective and safe sedation is of paramount importance in gastrointestinal endoscopic procedures to ensure patient comfort and procedural success. Adequate monitoring of sedation depth is critical for preventing potential adverse effects and enhancing procedural efficacy. In recent years, electroencephalography-based spectral entropy monitoring has emerged as a prominent method for objectively assessing sedation depth. This study aimed to compare the sedative efficacy of dexmedetomidine and propofol administered via different protocols, using spectral entropy the Modified Observer's Assessment of Alertness and Sedation Scale (mOAA/S), vital signs, satisfaction scores, and patient comfort scales. A total of 134 patients undergoing upper and lower gastrointestinal endoscopy were included in this prospective observational study. Sedation depth was monitored using response entropy (RE), state entropy (SE), and the mOAA/S scale. Additionally, mean arterial pressure, heart rate, oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide levels, Modified Aldrete Score, adverse events, patient and endoscopist satisfaction via Likert scale and patient comfort assessed by the Gloucester Comfort Scale were recorded. According to the findings, the propofol infusion group demonstrated more stable cardiorespiratory parameters, a faster onset of sedation, and higher satisfaction scores. Propofol bolus administration was associated with greater variability in sedation levels and higher total doses of propofol. Dexmedetomidine infusion was linked to a higher incidence of adverse events and an increased need for rescue sedation due to insufficient sedation depth. A strong correlation was observed between entropy values and mOAA/S scores, indicating that both methods reliably reflect sedation depth. In conclusion, propofol infusion appears to be a safe and effective sedation strategy for endoscopic procedures. Sedative agent selection should be individualized based on patient profile, procedure duration, and clinical requirements.