Doğum analjezisinde epidural analjezi ile kombine spinal-epidural analjezi yöntemlerinin servikal açıklık hızına ve doğum süresine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of epidural analgesia and combined spinal-epidural analgesia for labour on the rate of cervikal dilatation and the duration of labour
- Tez No: 131867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
73 ÖZET Doğum analjezisinde; hasta kontrollü epidural analjezi (HKEA) ile idame ettirilen epidural analjezi (EA) ve kombine spinal epidural analjezi (KSEA) tekniklerinin hemodinami, servikal açılma hızı, doğum süresi, doğum şekli ve hasta memnuniyetine etkilerinin karşılaştırması amaçlandı. ASA I risk grubunda, primipar, 37-42 haftalık, servikal açıklığı < 6 cm olan 40 gebe epidural analjezi (EA, n=20) ve kombine spinal-epidural analjezi (KSEA, n=20) uygulamak üzere 2 gruba ayrıldı. Hemodinamik parametreler ve periferik oksijen satürasyonu (SpÛ2) ilk 30 dakika 5 dakika arayla, 45, 60, 90, 120, 150, 180. dakikalarda ve sonrasında doğuma kadar 1 saat arayla kaydedildi. Aktif doğum başladıktan sonra EA grubunda test dozu uygulamasının ardından 50 ug fentanil içeren 7 mL %0.1 bupivakain, KSEA grubunda ise intratekal 20 ug fentanil ile analjezi indüksiyonu yapıldı. Analjezi idamesi ise iki grupta da %0.1 bupivakain ve 2ug mL"1 fentanil, 5 mL bolus, 10 dakika kilitli kalma süresi ve 15 mL saatlik limit olacak şekilde HKEA ile uygulandı. Her iki grupta hemodinamik parametreler ve SpC^deki değişiklikler normal klinik limitler içersinde kaldı. Doğum süreleri, servikal açılma hızları ve HKEA ile toplam bolus istek sayısı açısından gruplar arasında fark bulunmadı. KSEA grubunda, EA grubuna göre ilk bolus istek zamanı daha kısaydı. Toplam bupivakain dozunda gruplar arasında fark gözlenmezken, fentanil dozu KSEA grubunda daha düşüktü. Her iki grupta sezaryen ile doğum oranı eşitti. KSEA grubunda EA grubundan daha fazla kaşıntı gözlendi. Sonuçta EA ve KSEA yöntemleri minimal maternal ve fetal değişikliklerle yüksek hasta memnuniyeti sağlayarak; servikal açılma hızı, doğum süresi ve sezaryen insidansını benzer şekilde etkiledi.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY The aim of the present study is to compare the induction of epidural and combined spinal-epidural analgesia techniques and their maintenance by patient controlled epidural analgesia (PCEA) on hemodynamics, duration of labour, type of delivery arid patient's satisfaction. Forty ASA I nulliparous women having 37-42 weeks' gestation and cervical dilatation < 6 cm were allocated into 2 groups to perform either epidural anlgesia (EA) or combined spinal-epidural analgesia (CSEA). After onset of active labour, 7 mL 0.1% bupivacaine with 50 ug fentanyl via epidural catheter and 20 ug fentanyl into subarachnoid space were administered in groups EA and CSEA for the induction of analgesia. In both groups, maintenance of analgesia was provided by PCEA containing 0.1% bupivacaine and 2ug mL"1 fentanyl which was adjusted to 5 mL bolus with a 10-minute lock out interval and a 15 mL per hour limit. Hemodynamic parameters and peripheral oxygen saturation (SpC^) were recorded by every 5 minute in the first 30 minutes followed by every 15 minute until the 180th minute and then every 1 hour until delivery of the newborn. Hemodynamic changes and SpÛ2 remained within clinical limits. There were no significant differences in the rate of cervical dilatation, duration of delivery and demand for bolus drug between the groups. First demand for bolus drug time in group CSEA was shorter than in group EA. Although total bupivacaine dose did not significantly differ between the groups, total fentanyl dose in group CSEA was significantly lower than in group EA. Rate of Caeseran section (C/S) were equal in both groups. Pruritus incidence in group CSEA was higher than in group EA.