COVID-19 pandemi sürecinde uzaktan çalışma ile örgütsel iletişim arasındaki ilişkide iş değerlerinin rolü
The role of work values on the relationship of remote working and organizational communication during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 938238
  2. Yazar: SEÇİL BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu doktora tezi temel olarak COVID-19 pandemi sürecinde uzaktan çalışma ile örgütsel iletişim arasındaki ilişkide iş değerlerinin rolünü incelemektedir.“COVID-19 Pandemi Sürecinde Uzaktan Çalışma ile Örgütsel İletişim Arasındaki İlişkide İş Değerlerinin Rolü”adını taşıyan bu tez çalışmasında; Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen COVID-19 sürecinde zorunlu olarak uygulanan uzaktan çalışma modelinin özellikleri ve iş dünyasındaki yansımaları, örgütsel iletişimdeki değişim ve kültürel farklılıklarla sunulmuştur. Bu kapsamda dünya ile eşzamanlı olarak Türkiye'de farklı sektörlerdeki şirketlerin ve beyaz yakalıların uzaktan çalışma modeliyle tanışması ve uzun süreli deneyim kazanması ülkemiz açısından önemli bir konudur. Bu çalışma için ön araştırma oluşturması amacıyla Türkiye'de ilk kapanmaların yaşandığı pandeminin ilk haftalarında 22 kişinin katıldığı nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Konusu, bu araştırmadan elde edilen veriler ve literatür taramasına dayanan tez çalışmasında, LinkedIn üzerinden tesadüfi örneklemle ulaşılabilen ve gönüllü olarak katılmayı kabul eden 322 beyaz yakalı çalışana anket uygulanmıştır. Tez kapsamında yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler, çeşitli istatistiki analizlerle incelenmiş ve COVID-19 pandemi sürecinde uzaktan çalışmanın örgütsel iletişime etkisinde iş değerlerinin düzenleyici rolü olduğu görülmüştür. Araştırmaya ilişkin tüm bulgulara detaylı olarak yer verilirken, tezin son bölümünde değerlendirmeler, sonuç ve önerilerle sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation primarily discusses the the role of work values on the relationship of remote working and organizational communication during the COVID-19 pandemic. In this thesis titled“The Role of Work Values on the Relationship of Remote Working and Organizational Communication During the COVID-19 Pandemic”; the characteristics of mandatory remote working models during the pandemic and its reflections in business, presented with the changes in organizational communication and cultural differences. In this context, it is an important issue for our country that companies and white-collar employees in different sectors became acquainted with remote working model at he same instant with the entire world and gained long-term experience during the pandemic. A qualitative research was conducted with the participation of 22 people in the first weeks of the pandemic, when the first lockdowns experienced in Turkey. This dissertation, its subject grounded on the data obtained from the study and literature review, finalized with the survey of 322 white-collar employees participated voluntarily with random sampling via LinkedIn. The data examined with the various statistical analyzes and it was seen that work values had a moderator role in the effect of remote working on organizational communication during the COVID-19 pandemic. All findings are given with detailed evaluations, conclusions and suggestions in the final part of the thesis.