İş modeli inovasyonu ve stratejik esneklik ilişkisi
The relationship between business model innovation and strategic flexibility
  1. Tez No: 938239
  2. Yazar: ZELİHA OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP DÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Günümüzde hızla değişen çevresel dinamikler, işletmeleri stratejik esneklik geliştirmeye yöneltmektedir. İş modeli inovasyonu, stratejik esneklik için en önemli unsur olarak öne çıkmakta ve aralarındaki doğrudan bağlantı, işletmelerin proaktif olarak çevreye uyum sağlamalarını desteklemektedir. Bu tez çalışmasında, iki kavram arasındaki ilişki çevresel dinamizm dikkate alınarak araştırılmıştır. İş modeli inovasyonu; değer yaratma, değer önerisi ve değer yakalama inovasyonlarıyla, stratejik esneklik ise kaynak ve koordinasyon esneklikleriyle ele alınmıştır. Türkiye bilişim sektöründen 201 işletme ile nicel bir araştırma yürütülmüştür. Bulgular, iş modeli inovasyonunun stratejik esnekliği pozitif ve güçlü bir şekilde artırdığını ortaya koymuştur. Koordinasyon esnekliği, bu artışın temel mekanizması olarak belirginleşmiştir. Çevresel dinamizm, iş modeli inovasyonunu artırarak stratejik esnekliği dolaylı olarak güçlendirmektedir. Gelecekteki araştırmaların farklı sektör ve kültürlerde yinelenmesi genellenebilirliği artırabilir. Ayrıca, stratejik esnekliğin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilecek örgütsel öğrenme, örgütsel çift yönlülük, örgüt kültürü ve dinamik yönetimsel yetenekler gibi faktörlerle araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, rapidly changing environmental dynamics drive companies to develop strategic flexibility. Business model innovation is emphasized as the most important element for strategic flexibility, and their direct connection enables businesses to proactively adapt to the environment. In this thesis, the relationship between the two concepts has been investigated by considering environmental dynamism. Business model innovation is addressed through value creation, value proposition, and value capture innovations; strategic flexibility is examined via resource and coordination flexibilities. A quantitative study was conducted with 201 companies operating in the ICT sector in Turkiye. Findings indicate that business model innovation has a positive and strong effect on strategic flexibility. Coordination flexibility has emerged as the primary mechanism underlying this effect. Environmental dynamism strengthens strategic flexibility indirectly by increasing business model innovation. It is suggested that future research be replicated across different sectors and cultural contexts to enhance generalizability. Furthermore, investigating strategic flexibility with factors such as organizational learning, organizational ambidexterity, organizational culture, and dynamic managerial capabilities is recommended to provide new perspectives for its understanding.