Ölçülülük ilkesi bağlamında gelir teorileri
Income theories with the scope of proportionality principle
- Tez No: 938246
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BARLASS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Gelirin vergilendirilmesinde gelir kavramına yüklenen anlam, vergi yükünün nasıl dağıtılacağından, verginin ne zaman ve nasıl doğacağına kadar çok sayıda sorunun cevabını belirlemektedir. Hangi ekonomik değerlerin gelir kavramına dâhil olduğunu inceleyen teorilere gelir teorileri adı verilmektedir. Bu teorilerden kaynak teorisi Türk vergi sisteminde ağırlıklı olarak uygulanmaktadır. Mevcut sistemde belirli gelirlerin anayasa gereği vergilendirilmesi gerekirken vergiye tabi olmadığı anlaşılmaktadır. Gelir teorilerinin mevzuatımızdaki yerinin yeniden düşünülmesinin bu soruna katkıda bulunması mümkündür. Ancak bu çözümlerde ölçülülük ilkesinin gözetilmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle ölçülülük ilkesi açısından konunun değerlendirilmesinde fayda vardır. Bahsi geçen nedenlerle çalışmanın konusu“gelir nedir?”sorusuna verilen cevapların vergilendirmede ölçülülük ilkesi bağlamında değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı vergilendirmede ölçülülük ilkesine uygun şekilde geniş bir gelir tanımına dayalı olarak gelirin vergilendirilmesinin öngörülmesidir. Çalışmanın yöntemi farklı görüşlerin bir arada değerlendirilmesi ile öneriler ortaya çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In income taxation concept of income is one of the most significant terms since it determines many aspects, from how the tax burden will be distributed to taxpayers or when and how the taxable event will occur. Theories that examine which economic values are included in the concept of income are called income theories. Among these theories, the endowment criteria is mainly applied in the Turkish tax system. This application causes the tax not to be collected from everyone who has the ability to pay taxes. The problem of such a narrow tax base can be solved with an application based on the net product criteria. However, the imperfections of the net product criteria need to be mitigated, especially ensuring the clarity of the tax. In order to fulfill this requirements, it is useful to evaluate the issue in terms of the principle of proportionality in taxation. The principle of proportionality in taxation appears as a constitutional principle that can be achieved by establishing a fair balance between constitutional provisions. For the aforementioned reasons, the subject of the study is to evaluate the answers given to the question“what is income?”in the context of the principle of proportionality in taxation. The aim of the study is to suggest income taxation based on a broad definition of income in accordance with the principle of proportionality in taxation.