Nesne ilişkileri ile cinsel doyum arasındaki ilişkide utanç ve suçluluğun aracı rolü
The mediating role of shame and guilt in the relationship between object relations and sexual satisfaction
  1. Tez No: 938265
  2. Yazar: AYSU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, nesne ilişkileri ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin ve utanç ve suçluluğun bu ilişkideki aracı rolünün incelenmesidir. Nesne ilişkileri kuramı erken dönemde bakım verenlerle kurulan ilişkinin niteliğine dikkat çeken ve bu ilişkinin içselleştirilerek yetişkinlikte kurulan ilişkilere yansıdığını öne süren bir kuramdır. Cinsellik ve cinsel doyum yalnızca fiziksel bir deneyim olarak değil, bireyin kendini ve ilişkide bulunduğu kişiyi değerlendirdiği, psikolojik faktörleri de içine alan bir kavram olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda nesne ilişkileri ile cinsel doyum arasındaki ilişki ele alınmış ve bireyin kendisini değerlendirme biçimleriyle ortaya çıkan suçluluk ve utanç duygularının aracı etkisi araştırılmıştır. Araştırılan değişkenlerle ilişkisi olabileceği düşünülen cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, yaş, ilişki süresi, psikiyatrik tanı, fiziksel rahatsızlık, çocuk sahibi olma durumu gibi demografik özelliklerin de etkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi aktif cinsel yaşantısı olan, 18 yaş ve üzeri 320 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların %73,8'i kadın (n = 236), %26.3'ü erkek (n = 84) bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılardan Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Suçluluk ve Utanç Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu aracılığıyla veri toplanmıştır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre nesne ilişkileri ile cinsel doyum arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğu, nesne ilişkileri olumsuz yönde etkilenen bireylerin cinsel doyumlarının azaldığı tespit edilmiştir. Suçluluk ve utanç değişkeni araştırmadaki bulgulara göre kadınlarda nesne ilişkileri ve cinsel doyum arasındaki ilişkiye kısmi aracılık yaparken erkeklerde bu aracı rolden söz edilememektedir. Ayrıca kadın katılımcıların suçluluk ve utanç puanları erkek katılımcılara oranla anlamlı şekilde daha yüksek çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları, psikoterapi sürecinde cinsel doyumun nesne ilişkileri perspektifinden ele alınmasının faydalı olabileceğini ve özellikle kadınlarda utanç ve suçluluğun cinsel doyumu etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between object relations and sexual satisfaction, as well as the mediating role of guilt and shame in this relationship. Object relations theory emphasizes the significance of early relationships with caregivers, suggesting that these relationships are internalized and later influence adult relationships. Sexuality and sexual satisfaction are not merely physical experiences but also encompass psychological factors, including how individuals perceive themselves and their partners in relationships. In this context, the relationship between object relations and sexual satisfaction was explored, and the mediating effects of guilt and shame—arising from self-perceptions—were investigated. Additionally, this study examines the potential influence of demographic variables such as gender, education level, marital status, age, relationship duration, psychiatric diagnosis, physical illness, and parenthood on the investigated constructs. The sample consists of 320 individuals aged 18 and older who are sexually active. Among the participants, 73.8% (n = 236) are women, and 26.3% (n = 84) are men. Data were collected using the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI), the Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), the Guilt and Shame Scale, and a Demographic Information Form. This study employs a quantitative research design based on the relational survey model. Findings indicate a significant and strong relationship between object relations and sexual satisfaction, demonstrating that individuals with impaired object relations report lower levels of sexual satisfaction. Moreover, guilt and shame partially mediate this relationship in women, whereas no such mediating effect is observed in men. Additionally, female participants exhibit significantly higher levels of guilt and shame compared to male participants. The findings suggest that considering sexual satisfaction from an object relations perspective in psychotherapy may be beneficial, particularly in addressing the impact of guilt and shame on women's sexual satisfaction.