Evlilikte algılanan yalnızlık ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde sosyal medya kullanımının aracı rolü
The mediating role of social media use in the relationship between perceived loneliess in marriage and psychollogicaş well-being
  1. Tez No: 938264
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR ELAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, 18 yaş ve üzeri evli bireylerde algılanan yalnızlık ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde sosyal medya kullanımın aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, bir nicel araştırma modeli olup, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İlinin Bakırköy İlçesinde yaşayan 18 yaş üzeri evli yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi için ise uygun örnekleme metodu ile 206 kadın 206 erkek olmak üzere 412 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yalnızlık Ölçeği, Evli Kadın ve Erkekler için Psikolojik İyilik Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS-27 programı ile analiz edilmiştir. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem t-test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde One-Way ANOVA ve non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini görmek üzere doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler alfa=0,05 seviyesinde uygulanmıştır. Bulgular, evlilikte algılanan yalnızlığın, psikolojik iyi oluş üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sosyal medya kullanımının ise algılanan yalnızlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of social media use in the relationship between perceived loneliness and psychological well-being in married individuals aged 18 and over. The research is a quantitative research model and a relational survey model was used. The population of the research consists of married adult individuals over the age of 18 living in Bakırköy District of Istanbul Province. For the research sample, 412 people, 206 women and 206 men, were reached with the appropriate sampling method. Sociodemographic Information Form, Loneliness in Close Relationships Scale, Psychological Well-Being Scale for Married Women and Men and Social Media Use Scale were used in the research. The collected data were analyzed with the SPSS-27 program. A frequency table was created for sociodemographic questions. In order to see the differences in the group averages of the variables, independent sample t-test was applied for variables with 2 groups, One-Way ANOVA and non-parametric Kruskal Wallis-H analysis was applied for variables with 3 or more groups. Pearson correlation analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between the scales. Linear regression analysis was applied to see the effect of the independent variable on the dependent variable. Analyzes were applied at alpha=0.05 level. Findings show that perceived loneliness in marriage has a negative and significant effect on psychological well-being. Social media use did not have a significant mediating effect on the relationship between perceived loneliness and psychological well-being.