Mustafa Kemal Atatürk ve Rızaşah döneminde İran-Türkiye ilişkilerinin analizi
Analysis of Iran-Türkiye relations during the era of Mustafa Kemal Atatürk and Reza Shah
  1. Tez No: 938273
  2. Yazar: RAJAB AZARIAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İran ve Türkiye'deki en önemli gelişmeler iki ülkenin de kaderini derin ve köklü değişikliklere uğratan iç gelişmeler ve ilişkiler tarihinde yeni bir dönüm noktası oluşturan kişilerin ortaya çıkmasıydı. Rıza Şah ve Mustafa Kemal Atatürk ülkelerindeki önemli süreçlere öncülük ederek ortaya çıkmış önemli iki liderdir. Rızaşah ve Mustafa Kemal Atatürk'ün İktidar olmadan önce ve sonraki davranış ve politikalarına bakıldığında aynı doğrultuda yürüttükleri politikalar ve ortak hedefler görülür. Bu çalışmanın amacı bu iki liderin kendi ülkelerinde yürüttükleri politikaları açıklayarak bu iki ülke arasındaki dostluk ilişkisini ve reformların seyrini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The most important developments in Iran and Turkey were the domestic developments that changed the destinies of both countries deeply and radically, and the emergence of people who set a new turning point in the history of relations. Rıza Shah and Mustafa Kemal Atatürk are two important leaders who emerged by leading important processes in their countries. When we look at the behaviors and policies of Rızaşah and Mustafa Kemal Atatürk before and after they came to power, the policies and common goals they carried out in the same direction are seen. The aim of this study is to reveal the friendship between these two leaders by explaining the policies carried out by these two leaders in their own countries.