Yerel yemek tüketim motivasyonunun davranışsal niyetler üzerindeki etkisi: Kütahya örneği
The effect of local food consumption motivation on behavioral intentions: The case of Kütahya
  1. Tez No: 938285
  2. Yazar: MERVE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KANSU GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde destinasyonların, varlıklarını devam ettirebilmeleri, yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri ve bunun gibi pek çok hayati konuda avantaj sağlayabilmeleri adına ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri gerekmektedir. Bunun için gerekli olan bütün çekici unsurların destinasyonlar tarafından yerine getirilmesi, turist motivasyonlarına hitap edebilmesi için önemli bir durumdur. Bu araştırmanın amacı yerel yemek tüketim motivasyonunun davranışsal niyetler üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu kapsamda motivasyonel faktörlerden heyecan verici deneyim, kültürel deneyim, sağlık kaygısı, birliktelik, duyusal çekiciliğin bir destinasyonu tekrar ziyaret etme niyeti ile tavsiye etme niyeti üzerindeki etkileri incelenmektedir. Destinasyon örneklem bölgesi olarak Kütahya ili tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama tekniği olarak anket kullanılmış olup 402 yerli turistten toplanan veriler analiz edilmiştir. Analizlerin gerçekleştirilmesinde frekans analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Buna göre yerel yemek tüketim motivasyonlarının heyecan verici deneyim, kültürel deneyim, sağlık kaygısı, birliktelik, duyusal çekicilik boyutları ile davranışsal niyetler kapsamında ele alınan tavsiye etme niyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. Korelasyon analizi bulgularına dayanarak gerçekleştirilen regresyon analizleri sonucunda heyecan verici deneyim, kültürel deneyim, sağlık kaygısı, birliktelik, duyusal çekicilik boyutlarının davranışsal niyetlerin tavsiye etme niyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti boyutlarını pozitif yönlü olarak etkilediği tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda geliştirilen akademik ve sektörel öneriler ile alanyazına ve ilgililere katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Destinations need to be able to respond to the needs of visitors in order to continue their existence, survive in an intensely competitive environment and gain advantage in many vital issues. For this purpose, it is important for destinations to fulfill all the necessary attractive elements in order to appeal to tourist motivations. The aim of this research is to determine the effect of local food consumption motivation on behavioral intentions. In this context, the effects of motivational factors such as exciting experience, cultural experience, health anxiety, togetherness and sensory appeal on the intention to revisit and the intention to recommend a destination are examined. Kütahya province was preferred as the destination sample region. Within the scope of the research, a survey was used as the data collection technique and the data collected from 402 local tourists were analyzed. Frequency analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis techniques were used in the analysis. Accordingly, a statistically significant correlation was determined between the exciting experience, cultural experience, health anxiety, togetherness and sensory appeal dimensions of local food consumption motivations and the intention to recommend and the intention to revisit dimensions considered within the scope of behavioral intentions. As a result of the regression analyses performed based on the correlation analysis findings, it was determined that the dimensions of exciting experience, cultural experience, health anxiety, togetherness, and sensory appeal positively affected the dimensions of behavioral intentions such as recommendation intention and revisit intention. It is expected that this study will contribute to the literature and the relevant parties with the academic and sectoral suggestions developed as a result of this study.