Immanuel Kant'ın ahlak felsefesinde hürriyet problemi
The Problem of freedom in Immanuel Kant's philosophy of ethic
  1. Tez No: 117905
  2. Yazar: HAVVA ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Hürriyet problemi Kant'ın ahlâk felsefesinde en esaslı ve en kapsamlı meseledir. Zira hürriyet, ahlâklılığın ön şartıdır. Kant'a göre ahlâk kanunu ve hürriyet karşılıklı olarak birbirlerini gerektirirler. Hürriyet ahlâk kanununun varoluş sebebi, ahlâklılık da hürriyetin bilinme sebebidir. Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi adlı eserinde imkânına işaret edilen fakat objektif gerçekliği ortaya konamayan hürriyet meselesi pratik akıl sayesinde ve onun vasıtasıyla somut gerçeklik kazanır. Kant'ın felsefî sisteminde, hürriyetin bilinci tecrübeden çıkarılamaz, onun aşkın bir hüviyeti vardır. Kant hürriyeti pozitif ve negatif olmak üzere iki şekilde tarif eder. Negatif hürriyet, duyulur dünyadan ve burada geçerli olan tabiat kanunlarından bağımsızlıktır. Pozitif hürriyet ise pratik akim yahut istemenin kendi kendine kanun koymasıdır. İnsanı bir yandan duyulur bir varlık, öte yandan kendinde bir varlık kabul eden filozof, onun hür olduğunu ifade eder. Filozofa göre insan dış görünüşü, fiilleri, duyguları, insiyak ve iştihaları ile yani fenomenal yanı ile tabiat kanunlarının determinizmine tâbidir. Öte yandan aynı insan numenal tarafıyla yani akıl sahibi bir varlık olmak hasebiyle hürdür, insan aklıyla tabiat kanunlarının üzerine yükselir. Hür oluşunun şuurunda olan bu varlık, dolayısıyla davranışlarından da sorumludur. Kant'ın ideal hürriyet anlayışı, bu hürriyet düşüncesinin pratik hayatta karşılığının bulunmaması gibi bazı güçlükleri de beraberinde taşır. Kant' ın hürriyet anlayışı bu bakımdan eleştirilmiştir. Eleştiriye konu olan bir başka husus da Kant ahlâkının fazla şekilci bulunmasıdır. Şöyle ki, Filozof, ödeve uygun ve ödevden dolayı kavramlarını birbirinden ayırır. Ona göre bir davranışın ahlâkî olması için ödeve uygun olması yetmez, ödev uğruna yapılmış olması gerekir. Meselâ insanın yaşamak için mücadele etmesi onun vazifesidir, insan bu mücadeleyi haz duyarak, bu işten hoşnut olarak sürdürürse ahlâkî bir değeri olamaz. Eğer hayat mücadelesini, hiçbir haz eğilimi olmaksızın sadece vazifeden dolayı sürdürürse işte o zaman davranışının ahlâkî bir değeri vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is concerned freedom and moral in Kant's philosophy. The problem of freedoom in Kant's philosopy of ethic is the most principal and comperehensive problem because freedoom is the pre-condition for ethical behavior.According to Kant ethical law and freedom are in need of each other. Freedom is a cause of existence for ethical law. On the other hand, ethical behavior8 is a cause of known. The problem of freedom which has been indicated the possibility of it in Kant's Critic of Pure Reason; however, not to expose objective reality of it; gets a concrete reality owing to the practical reason as far by it. In Kant's philosophical system, it is not possible to get freedom of consciousness from the experience, it has a transcendental character. Kant gives two kind of definitions to the freedom as positive and negative. Negative freedom is being independent from external world and the laws that valid in; as for positive freedom, it is to establish law either by the practical reason or the will for themselves. The Philosopher, Kant, takes the human being as a perceptible essence on one hand, claims its being free on the other. This essence that has consciousness of its own freedom; for this reason, has responsibility for its own behaviours. Because Kant thinks that the human being is subject to the determinism of naturel laws by way of his or her appearance, acting, sense, instinct, and desire, in sense of phenomenal part. On the other hand, the human being has his or her own freedom in sense of noumenal part, becuse of having been a reasonan existence. The human being rises on the naturel law with its reason. Kant's understanding of ideal freedom has such difficulties as the idea of freedom does not have its equivalent in practical life. TjC YÛKSnCÖCEETM KlftULD DOKOMAKTASYON HBUOH