Panaztepe buluntuları ışığında Geç Tunç Çağı'nda Batı Anadolu sahil kesimi mezarlarından ele geçen metal eserler
Metal artifacts recovered from Western Anatolian coastal graves in the Late Bronze Age in the light of Panaztepe finds
  1. Tez No: 938301
  2. Yazar: BERKAY PERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÇAYIR TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın konusu“Panaztepe Buluntuları Işığında Geç Tunç Çağı'nda Batı Anadolu Sahil Kesimi Mezarlarında Ele Geçen Metal Eserler”olarak belirlenmiştir. Panaztepe, Erken Tunç Çağı'ndan başlayarak Osmanlı Dönemi'ne kadar hemen her dönemde iskan görmüş bir yerleşim ve mezarlık alanıdır. Geç Tunç Çağı mezarlık alanı ise buluntu açısından Panaztepe'nin en zengin dönemini gözler önüne sermektedir. Her ne kadar mezarlardan çıkan eserlerin bir kısmı çalışılmış olsa da yalnızca metal eser kapsamında bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada Panaztepe'nin 1985-2008 yılları arasında çalışılan Geç Tunç Çağı mezarlık alanından 16 tholos, 15 pithos ve 1 taş sanduka mezardan ele geçen metal eserler, Batı Anadolu sahil kesiminde bulunan mezarlardan ele geçen buluntularla birlikte incelenmiştir. Panaztepe'nin Geç Tunç Çağı'na ait 32 mezarından ele geçen bu metal eserler, öncelikle Batı Anadolu sahil kesimindeki diğer mezarlardan çıkan metal eserlerle daha sonra farklı bölge ve kültürlerle olan benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırılarak incelenmiştir. Panaztepe GTÇ mezarlarından ele geçen metal buluntu sayısı minimum 121'dir. Batı Anadolu sahil kesimindeki diğer mezarlardan (Beşik Tepe, Bakla Tepe, Pilavtepe, Kolophon, Sarımeşe Tepe, Müsgebi, Kömür Burnu ve Hacıgebeş Tepe) ele geçen metal buluntularla birlikte toplamda minimum 178 eser incelenmiştir. Tipolojik olarak ayrımları yapıldıktan sonra literatür taraması yapılarak farklı bölge ve yerleşimlerle karşılaştırılmıştır. Bu inceleme ve değerlendirmeler yayınlar aracılığıyla edinilen bilgiler doğrultusunda yapılabilmiştir. Sonuç olarak Panaztepe'nin Batı Anadolu sahil kesimi mezarları içerisindeki en yoğun mezar ve metal buluntu sayısına sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu durum Panaztepe GTÇ insanlarının maden kaynaklarına erişim yönünden avantajlı, refah düzeyi yüksek zengin/elit bir kesim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Metal Artifacts from the Late Bronze Age Graves in the Coastal Area of Western Anatolia in the Light of the Finds from Panaztepe”. Panaztepe is a settlement and cemetery area that was inhabited in almost every period starting from the Early Bronze Age until the Ottoman Period. The Late Bronze Age cemetery reveals the richest period of Panaztepe in terms of finds. Although some of the artifacts recovered from the graves have been studied, there is no study only on metal artifacts. In this study, the metal artifacts recovered from 16 tholos, 15 pithos and 1 stone cist grave from the Late Bronze Age cemetery area of Panaztepe, which was studied between 1985-2008, are analyzed together with the artifacts recovered from the graves in the coastal area of Western Anatolia. These metal artifacts recovered from the 32 Late Bronze Age graves of Panaztepe were first analyzed by comparing them with the metal artifacts recovered from other graves in the coastal region of Western Anatolia, and then by comparing their similarities and differences with other regions and cultures. The minimum number of metal artifacts recovered from Panaztepe EBA graves is 121. Together with the metal artifacts recovered from other graves in the coastal region of Western Anatolia (Beşik Tepe, Bakla Tepe, Pilavtepe, Kolophon, Sarımeşe Tepe, Müsgebi, Kömür Burnu and Hacıgebeş Tepe), a total of minimum 178 artifacts were analyzed. After the typological distinctions were made, they were compared with different regions and settlements through a literature review. These examinations and evaluations were made in line with the information obtained through publications. As a result, Panaztepe has the highest number of graves and metal finds among the graves in the coastal region of Western Anatolia. This shows that the people of Panaztepe EBA were a wealthy/elite group with a high level of prosperity and advantageous in terms of access to mineral resources.