Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerinin örgüt iklimine etkisi
The effect of school principles' 21st century skills on organizational climate according to teachers' perceptions
- Tez No: 938335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SAKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin algılarına dayalı olarak okul yöneticilerinin sahip olduğu 21. yüzyıl becerilerinin örgütsel iklime etkisini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Tokat ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 369 öğretmenden oluşmaktadır. Örneklem, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“Örgütsel İklim Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 programından yararlanılmıştır. Çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerinin ±1 aralığında olması, toplam puanların normal dağılım gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, analizlerde parametrik testler (t-testi, korelasyon, regresyon vb.) uygulanmıştır. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (21YBÖ) ve Örgütsel İklim Ölçeği (ÖİÖ) alt boyutları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algıları genel olarak olumlu ve dengelidir. Yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi bazı değişkenlere bağlı olarak sınırlı farklılıklar gözlemlense de bu farklılıkların etki büyüklüğü düşük bulunmuştur. Öğretmenler, okul iklimini daha çok otoriter ve yapısal bir çerçevede algılamakta, destekleyici ve samimi ilişkilerin ise sınırlı düzeyde hissedildiği görülmektedir. 21. yüzyıl becerileri ile örgütsel iklim arasında güçlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerine sahip olmasının, öğretmenlerin okul ortamına yönelik olumlu algılarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca regresyon analizleri, 21. yüzyıl becerilerinin okul iklimi algısı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğunu ortaya koymuştur.Gelecekte yapılacak çalışmalarda karma yöntemler ve farklı değişkenlerin (okul kültürü, yönetim tarzı, öğretmen tükenmişliği gibi) incelenmesi önerilmektedir. Uygulamada ise yöneticilere dijital liderlik ve medya okuryazarlığı eğitimi verilmesi, öğretmenler arası işbirliğinin artırılması, liderlik yeterliklerinin yeniden tanımlanması ve yönetim stratejilerinin öğretmenlerin bireysel özelliklerine ve ihtiyaçlarına duyarlı şekilde planlanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of school administrators' 21st-century skills on organizational climate based on teachers' perceptions, considering various variables. A quantitative survey design was employed, with a sample of 369 teachers working in primary and secondary school sunder the Ministry of Education in Tokat provinceduringthe 2023-2024 academic year. The sample was selected using convenience sampling.Data were collected using the '21st-Century SkillsScale' andthe 'Organizational Climate Scale.' Analyses were conducted using SPSS 24. Skewness and kurtosis values with in the ±1 rangeindicated a normal distribution of total scores, justifying the use of parametric tests (t-test, correlation, regression, etc.). Relationships between sub-dimensions of the scales were examined using Pearson's Product-Moment Correlation Coefficient.Findings revealed that teachers' perceptions of administrators' 21st-century skills were generally positive and balanced. While limited differences were observed based on variables like age, gender, and education level, effectsizes were small. Teachers perceived thes chool climate as predominantly authoritarian and structural, with supportive and collegial relationship sperceived at limitedlevels. Strong, significant correlations were found between 21st-century skills and organizational climate. Administrators' possession of these skills enhanced teachers' positive perceptions of the school environment. Regression analyses further confirmed 21st-century skills as a significant predictor of climate perception.Future studies should adoptmixed methods and exploreadditional variables (e.g., school culture, leadership style, teacher burn out). Practical recommendation sinclude training administrators in digital leadership and media literacy, fostering teacher collaboration, redefining leadership competencies, and tailoring management strategies to teachers' individual needs and characteristics."