Kondrokutanöz kompozit greftlerin sağkalımının artırılmasında mezenkimal kök hücreler ve Ghrelin'in etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of mesenchymal stem cells and Ghrelin in increasing the survival of chondrocutaneous composite grafts
  1. Tez No: 938402
  2. Yazar: KUTAY DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT ÖZER TİFTİKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Konjenital veya sonradan edinilmiş çeşitli durumlara bağlı fiziksel kusur veya deformitelerin yeniden normal yapı ve fonksiyona kavuşturulması, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahinin temel amaçlarından biridir. Bu çalışmanın konusu olan kompozit greftler, nazal alar kanat, dış kulak heliksi ve parmak ucu defektleri başta olmak üzere kompozit yumuşak doku onarım ihtiyacı bulunan defektlerin rekonstrüksiyonunda 100 yıldan fazla süredir kullanılan bir alternatiftir. Literatürde, kompozit greftlerin kullanımındaki sınırlılığı aşmak ve greft sağ kalımını artırmaya yönelik çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada literatürde yapılmış çalışmalara ek olarak kondrokutanöz kompozit greftlerin sağkalımında kök hücrelerin ve ghrelinin etkileri değerlendirilecektir. Ghrelin, en sık midede ve bunun dışında: epidermal hücreler, lenfositler ve makrofajlar dahil birçok hücrede üretilen bir hormondur. Leptin ile olan biyolojik ilişkisi ile inflamatuar süreçler, yara iyileşmesi ve anjiogenez üzerinde etkileri mevcuttur. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada her grupta 7 tane olacak şekilde toplamda 35 tane, 12-16 hafta yaş aralığında, yaklaşık 300 gram olan, 18 adet erkek ve 17 adet dişi olacak şekilde, Wistar-Albino cinsi sıçan seçişmiştir. Çalışmada tüm gruplarda sıçan sol kulak heliksinden 1x1 cmlik kondrokutanöz greft alımı ve sıçan sırtı sol tarafında açılacak cilt altı cebe greftin yerleştirilmesi planlandı. Kontrol grubunda cerrahiye ek bir prosedür uygulanmadan greftler sıçan sırtı sağ tarafında açılacak cilt altı cebe inset edildi. Plasebo grubundaki her sıçana greftin inset edildiği cep içerisine serum fizyolojik subkutan olarak enjekte edildi. Kök hücre uygulanacak grupta yer alan sıçanlara greftin inset edildiği cep içerisine mezenkimal kök hücre ciltaltına uygulanacak şekilde enjeksiyon yapıldı. Ghrelin grubundaki her sıçana greftin inset edildiği cep içerisine ghrelin içeren solüsyon subkutan olarak enjekte edildi. Kök hücre + Ghrelin grubundaki her sıçana greftin inset edildiği cep içerisine ghrelin + mezenkimal kök hücre subkutan olarak enjekte edildi. Deney grupları 7 gün boyunca izlenmiş ve fotoğraflanmış, 7. Günün sonunda sakrifiye edilerek greftler histolojik olarak değerlendirilmek üzere ayrılmıştır. BULGULAR: Çalışmanın sonunda toplam greft sağkalım yüzdesi açısından tüm grupların arasında seçilen tüm ölçüm yöntemlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Yapılan istatiksel analizler sonucunda farklılıklar“Kontrol ile Kök hücre”,“Kontrol ile Ghrelin”,“Kontrol ile Kök hücre+Ghrelin”,“Plasebo ile Kök hücre”,“Plasebo ile Ghrelin”ve“Plasebo ile Kök hücre+Ghrelin”gruplarından kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: Reconstructions of physical defects or deformities due to various congenital or acquired conditions to normal structure and function is one of the main objectives of plastic, reconstructive and aesthetic surgery. Composite grafts, the subject of this study, have been used for more than 100 years in the reconstruction of defects in need of composite soft tissue repair, especially nasal alar wing, external ear helix and fingertip defects. There are many studies in the literature to overcome the limitations in the use of composite grafts and to increase graft survival. In this study, in addition to the studies in the literature, the effects of stem cells and ghrelin on the survival of chondrocutaneous composite grafts will be evaluated. Ghrelin is a hormone produced most commonly in the stomach, but also in many other cells including epidermal cells, lymphocytes and macrophages. Through its biological relationship with leptin, it has effects on inflammatory processes, wound healing and angiogenesis. MATERIALS AND METHODS: In the study, a total of 35 Wistar-Albino rats (7 in each group), aged between 12-16 weeks, approximately 300 grams, 18 males and 17 females, were selected. In the study, it was planned to harvest a 1x1 cm chondrocutaneous graft from the left ear helix of the rat in all groups and to place the graft in a subcutaneous pocket to be opened on the right side of the rat back. In the control group, the grafts were inserted into the subcutaneous pocket to be opened on the right side of the rat back without any additional surgical procedure. In each rat in the placebo group, saline was injected subcutaneously into the pocket where the graft was inserted. Mesenchymal stem cells were injected subcutaneously into the pocket where the graft was inserted into the rats in the stem cell group. Each rat in the ghrelin group was injected subcutaneously with a solution containing ghrelin into the pocket where the graft was inserted. In the stem cell + ghrelin group, ghrelin + mesenchymal stem cells were injected subcutaneously into the pocket where the graft was inserted. The experimental groups were monitored and photographed for 7 days, and the grafts were sacrificed at the end of the 7th day and separated for histologic evaluation. RESULTS: At the end of the study, it was determined that there was a statistically significant difference between all groups in terms of total graft survival percentage in all selected measurement methods. As a result of the statistical analysis, it was determined that the differences were due to the“Control and Stem cell”,“Control and Ghrelin”,“Control and Stem cell+Ghrelin”,“Placebo and Stem cell”,“Placebo and Ghrelin”and“Placebo and Stem cell+Ghrelin”groups.