Dron entegre kitlesel kayıp triyajı algoritmasının geliştirilmesi
Development of a drone integrated mass casualty triage algorithm
  1. Tez No: 938408
  2. Yazar: İSMAİL TAYFUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dronlar tarafından kazazede görüntülerinin elde edilmesi ve işlenmesi aracılığıyla vakaların aciliyet düzeyini belirlemeye yönelik bir triyaj algoritmasının geliştirilmesini amaçlayan bu çalışma, TÜBİTAK 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı tarafından desteklenen 222S343 numaralı proje kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışma Mart-Aralık 2024 tarihleri arasında taslak DIMaCTA Algoritmasının geliştirilmesi ve geliştirilen algoritmanın geçerlilik ve güvenilirliğinin test edilmesi olmak üzere iki aşamada tamamlandı. Taslak algoritmanın geliştirilmesi kendi içinde (I) literatür incelemesi, (II) taslak algoritmanın oluşturulması ve (III) taslak algoritmanın uzmanlar tarafından değerlendirilmesini içeren üç adımda yürütüldü. Literatür incelemesi PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) protokolüne uygun olarak gerçekleştirildi. Taslak algoritma tez yazarı başkanlığında kurulan bir çalışma grubu tarafından literatür incelemesi sonuçları ve saha deneyimine dayalı olarak geliştirildi. Geliştirilen taslak algoritma iki adımda değerlendirildi. Uzman değerlendirmesinin ilk adımında 15 acil tıp uzmanının katılımıyla Delphi süreci izlendi (%93.3'ü erkek, ortalama yaş 46.8 ± 4.7). Değerlendirmenin ikinci adımında DIMaCTA Algoritmasının geçerlilik ve güvenilirliğinin test edilmesi amacıyla 100 vaka senaryosu hazırlandı ve hazırlanan vaka senaryoları için referans triyaj kategorileri belirlendi. Vaka senaryoları dört acil tıp uzmanına gönderildi. Acil tıp uzmanlarınları, DIMaCTA, START ve dron tabanlı triyaj algoritmasına (ARTS) göre vakaların aciliyet düzeyini belirledi. Vakalara uzmanlar tarafından verilen triyaj kategorileri ile referans kategori doğruluk, aşırı ve düşük triyaj, duyarlılık ve seçicilik açısından karşılaştırıldı. Çalışmada ayrıca, DIMaCTA algoritmasının güvenilirliği, uygulayıcılar arası güvenilirlik ve Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı kullanılarak incelendi. Karşılaştırılan üç algoritma için düşük triyaj oranının %5.3 olduğu görüldü. DIMaCTA algoritmasının doğruluk oranının %86.8 ve aşırı triyaj oranının %7.9 olduğu belirlendi. Bu oranlar DIMaCTA'nın START (%82.9, %11.8) ve ARTS (%78.9, %15.8) algoritmalarına göre daha iyi bir performansa sahip olduğunu; Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (0.95) ise uzmanlar arasında yüksek bir uyum olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to develop a triage algorithm to determine the urgency level of casualties through the acquisition and processing of casualty images by drones, was carried out within the scope of the project numbered 222S343, supported by the TÜBİTAK 1001 - Scientific and Technological Research Projects Support Program. The study was completed in two phases between March and December 2024: (1) the development of the draft DIMaCTA Algorithm and (2) testing the validity and reliability of the algorithm. The development process included three steps: (1) a literature review based on the PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) protocol, (2) the creation of a draft algorithm by a working group led by the thesis author, combining findings from the literature and field experience, and (3) expert evaluation. In the first stage of evaluation, a Delphi process was conducted with 15 emergency medicine specialists (93.3% male; mean age 46.8 ± 4.7 years). In the second stage, 100 case scenarios were designed and assigned reference triage categories. These scenarios were then evaluated by four emergency medicine specialists using the DIMaCTA, START, and drone-based triage algorithm ARTS. The triage categories assigned to the cases by the experts were compared with the reference categories in terms of accuracy, overtriage and undertriage rates, sensitivity, and specificity. In addition, the reliability of the DIMaCTA algorithm was examined using interrater reliability and the Intraclass Correlation Coefficient (ICC). The undertriage rate for the three compared algorithms was found to be 5.3%. The accuracy rate of the DIMaCTA algorithm was determined as 86.8%, and the overtriage rate as 7.9%. These rates indicate that DIMaCTA performed better than the START (82.9%, 11.8%) and ARTS (78.9%, 15.8%) algorithms; and the Intraclass Correlation Coefficient (0.95) showed a high level of agreement among the experts.