Fluka Monte Carlo kodu ile radyasyon doz hesaplama
Radiation dose calculation wi̇th the fluka Monte Carlo code
  1. Tez No: 938425
  2. Yazar: RUKİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİN BELMA ŞİRVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünya'da ve ülkemizde kanser vakalarında artış gözlenmekte ve ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Kanserin sebep olduğu tümörlü hücreleri yok etmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Kullanılan bu yöntemler; cerrahi, kimyasal tedavi ve ışın tedavisigibi sıralanabilir. 1946 yılında proton tedavi yöntemi kullanarak kanser üzerinde çalışmalar yapan ve ilk makaleyi yayınlayan kişi Robert Wilson'dır. Bu çalışmanın ardından günümüze kadar birçok ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya gibi) proton tedavi merkezleri kurulmuştur. Proton tedavi, kanser hücrelerine doz uygulanırken çevresindeki organlara en az hasar vermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada; Monte Carlo simülasyonlarından FLUKA kullanıldı. FLUKA' da oluşturulan akciğer ve su fantomuna farklı değerlerde enerjiler gönderildi. Gelen proton demetlerinin akciğer ve su fantomu ile etkileşmesi incelendi. Fantomda oluşan radyasyon doz, eşdeğer dozu ve durdurma gücü hesaplandı ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer cases are increasing worldwide and remain the second leading cause of death. Various treatment methods, including surgery, chemotherapy, and radiation therapy, are used to eliminate tumor cells. Among these, proton therapy has gained significant attention due to its ability to precisely target tumors while minimizing damage to surrounding healthy tissues. The concept of proton therapy was first introduced by Robert Wilson in 1946, and since then, proton therapy centers have been established in several countries, including the United States, Japan, and Germany. In this study, FLUKA, a Monte Carlo simulation tool, was used to investigate proton interactions with a lung and a water phantom. Proton beams with different energy levels were directed at the phantoms, and their interactions were analyzed. The study focused on calculating and comparing the radiation dose, equivalent dose, and stopping power for both phantoms to evaluate the effectiveness of proton therapy in lung tissue.