Yunanistan'da müftülere tanınan yetkiler çerçevesinde nikaha dair hükümler
Provisions regarding marriage within the framework of the authorities given to muftis in Greece
- Tez No: 938426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BEYAZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tez, giriş ve sonuç kısmı dahil dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında genel olarak tezin konusu, önemi, amacı, yöntemi ve bazı önemli kaynakların tanıtımına yer verilmiştir. İkinci bölümde“Kavramsal Çerçeve”başlığı altında fetva ve kazâ kavramları alt başlıkları ile ele alınmış ve tarihi gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde“Müftülere Tanınan Yetkiler Çerçevesinde Nikah Akdinin Tanzim ve Tescili”başlığı altında uluslararası antlaşmalar ve ulusal kanunlarda müftülere tanınan yetkiler çerçevesinde Yunanistan'da günümüzdeki uygulamalar İslâm hukuku açısından değerlendirilmiştir. Tez sonuç ve öneriler bölümü ile bitirilmiş, ekler kısmında arşivlerde yer alan ve günümüzde kullanılan belgelere yer verilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Yunanistan'da müftülere tanınan yetkiler çerçevesinde nikaha dair hükümleri İslâm Hukukuyla mukayeseli bir şekilde incelemektir. Tarihi yönü Yunanistan'da dönemin Osmanlı ve Türkiye idareleri ile karşılıklı imza altına alınan uluslararası antlaşmalar ve Yunanistan'ın iç mevzuatı ile sınırlıdır. Burada yaşayan müslüman Türk azınlığın antlaşmalardan kaynaklanan haklarına rağmen yaşadıkları mağduriyetler tarihi olduğu kadar güncel bir problemdir. Araştırmanın söz konusu problemin çözümüne katkı sağlayacağına inanılmaktadır. Bu anlamda çalışmada hukuki mevzuatla güvence altına alınan müftülerin yetkilerinin ne kadarının uygulamaya yansıdığı ve konuyla ilgili yaşanan problemlerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada araştırma ve kaynak tarama modeli uygulanmıştır. Tarihi doküman ve kaynaklardan toplanan veriler, İslâm Hukuku çerçevesinde eleştirel bir gözle incelenerek konuyu anlamlı hale getirme yoluna gidilmiştir. Neticede müftülerin günümüzde önem arz eden tanzim, tescil, ilan, yaş sınırı gibi nikah ile ilgili uygulamaları Osmanlı'da merî Hukuk-ı Aile Kararnamesi ile benzeştiği görülmüştür. Müslüman Türk azınlığın hakları söz konusu olduğunda Yunanistan'da ciddi anayasa ihlalleri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four main parts, including the introduction and conclusion. In the introduction, the problem, importance, purpose, method and some important resources of the thesis are generally included. In the second chapter, the concepts of fatwa and qada are discussed under the heading“Conceptual Framework”and their historical development is included. In the third chapter, under the title“Issuance and Registration of the wedding Contract within the Framework of the Authorities Granted to the Muftis”, current practices in Greece are evaluated in terms of Islamic law within the framework of the authorities granted to the muftis in international agreements and national laws. The thesis is concluded with the conclusion and recommendations section, and the documents in the archives and used today are included in the appendixes. The main purpose of the study is to examine the provisions regarding wedding in a comparative manner with Islamic Law within the framework of the powers granted to muftis in Greece. Its historical aspect is limited to the international agreements signed between the Ottoman and Turkish administrations of the period in Greece and the domestic legislation of Greece. The grievances experienced by the Muslim Turkish minority living here, despite their rights arising from the treaties, are a current as well as historical problem. It is believed that the research will contribute to the solution of the problem in question. In this sense, the study tried to determine how much of the authority of the muftis, which is guaranteed by the legal legislation, is reflected in practice and what the problems are regarding the subject. A research and resource scanning model was applied in the study. The data collected from historical documents and sources were examined critically within the framework of Islamic Law and the subject was tried to make meaningful. As a result, it has been seen that the muftis' practices regarding marriage, such as regulation, registration, announcement and age limit, which are important today, are similar to the Family Law Decree in force in the Ottoman Empire. Serious constitutional violations occur in Greece when it comes to the rights of the Muslim Turkish minority.